WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

IBM pracuje nad interfejsem mózg-komputer

Jeśli istnieje sposób na wyleczenie takich chorób jak paraliż czy zespół zamknięcia to należy pracować nad jego wynalezieniem. IBM właśnie to robi i przedstawił swoją koncepcję na temat interfejsu mózg-komputer.

Firma opracowała metodę kontrolowania sztucznego ramienia przy wykorzystaniu tego interfejsu. Zostało w niej wykorzystane także EEG, które każdy może używać w warunkach domowych. Aby to było możliwe, IBM stworzył jeszcze jedną rzecz: sztuczną inteligencję, które interpretuje wyniki EEG jako polecenia dla ramienia. Jest to jeszcze dosyć wczesna koncepcja ale pokazuje ona, że sterowanie sztucznymi częściami ciała za pomocą mózgu jest bliżej niż nam się wydaje. Taki system może rozwiązać problem wcześniej wspomnianych chorób a pacjentom dać nowe życie.

Sam system nie jest jeszcze gotowy do używania. IBM pracuje nad zmniejszeniem opóźnień i nie ma jeszcze zaplanowanych prób na ludziach na szerszą skalę. Ale jedno jest pewne – nikt nie wydawałby pieniędzy na prace nad czymś, co nie miało by być kiedyś wprowadzone do sprzedaży.

IBM pracuje nad sposobem na zwalczenie zakwitów wody

Źródło: https://thenextweb.com