Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatora Iceberg Thermal IceGALE ARGB 140 mm

test Iceberg Thermal IceGALE ARGB 140 mm, recenzja Iceberg Thermal IceGALE ARGB 140 mm, opinia Iceberg Thermal IceGALE ARGB 140 mm

Iceberg Thermal ma w ofercie sporo ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest wentylator IceGALE ARGB 140 mm. Jak zaprezentuje się on na tle konkurencji?

Wygląd i specyfikacja Iceberg Thermal IceGALE ARGB 140 mm

Wentylator zapakowany został w kartonowe pudełko. Wraz z nim otrzymujemy tylko zestaw czterech śrubek. Tak naprawdę niczego więcej nie potrzeba do montażu śmigła. Gwarancja wynosi 2 lata.

Wentylator dostępny jest w wersji z morską (nawiązanie do góry lodowej?) i czarną ramką. Ja do testów otrzymałem ten pierwszy model. Jest to na pewno ciekawe rozwiązanie, które w połączeniu z podświetleniem ARGB może się podobać, choć do większości zestawów będzie bardziej pasowała wersja z czarną ramką. Samo podświetlenie ARGB rozchodzi się po łopatkach od środka, co tworzy całkiem niezły efekt wizualny.

Czytaj też: Test SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan

Iceberg Thermal IceGALE ARGB 140 mm pracuje z maksymalną prędkością 1600 RPM. Przepływ powietrza wynosi wtedy 96 CFM, ciśnienie 2,65 mmH2O, a głośność 36 dBA. Co ciekawe śmigło obsługuje półpasywny tryb pracy – przy sygnale PWM poniżej 21% wentylator nie będzie działał. Zastosowane łożysko to Dual Ball. Iceberg Thermal IceGALE ARGB 140 mm ma na bokach specjalne antywibracyjne nakładki, które powinny eliminować niepożądane odgłosy podczas pracy. Ciekawe jest też kabel. Jest on jeden i na początku wychodzi z niego złącze 4 pin PWM, a potem 3 pin ARGB z końcówką męską i żeńską. Odstęp wynosi ok. 300 mm i powinien starczyć do przerzucenia złącza na tył obudowy. Jeśli jednak macie oddalone złącza 4 pin i ARGB na płycie to konieczny będzie przedłużacz aby całość zsynchronizować z płytą główną. Sama grubość wentylatora jest standardowa i wynosi 25 mm.

Metodologia testów

  1. W testach użyłem anemometru Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierza Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieściłem w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowałem anemometr. Wyniki odczytałem po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbył się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy Iceberg Thermal IceGALE ARGB 140 mm

Wyniki testów wydają się bardzo dobre. Na maksymalnych obrotach Iceberg Thermal IceGALE ARGB 140 mm jest bardzo wydajny, na na mniejszych prezentuje wyniki podobne do 140 mm konkurencji. Jest on przy tym trochę głośny – nawet na 800 RPM nie ma idealnej ciszy, co jednak przy takiej wielkości nie jest zaskoczeniem. Problem z wentylatorem jest całkowicie inny.

Podczas pracy wydaje on odgłosy jakby tarcia czy haczenia. Jest to na tyle słyszalne, że będzie irytowało nawet przy największych obrotach. Najpewniej jest coś nie tak z łożyskiem. Żeby sprawdzić czy nie oszalałem postawiłem obok inne wentylatory i rzeczywiście – one takiego odgłosu nie wydają. Może to być wina testowego sampla, ale producent nie odpisuje mi na maile więc nie mam już jak tego potwierdzić.

Czytaj też: Test chłodzenia XPG Levante 360

Podsumowanie testu Iceberg Thermal IceGALE ARGB 140 mm

Iceberg Thermal IceGALE ARGB 140 mm kosztuje ok. 35 usd, czyli ok. 130 zł. Wydawało by się, że jest to konstrukcja warta polecenia. Całkiem nieźle wygląda oraz dobrze wypada w testach. O wydajność nie ma co się martwić – jest znakomita, przy czym śmigło jest jednak trochę głośne. Natomiast wyniki są podobne lub bliskie do pozostałych modeli 140 mm więc nie ma co narzekać.

W takiej cenie niedopuszczalne jest jednak wydawanie wcześniej wspomnianych odgłosów. Niestety są one tak irytujące, że przekreślają sens zakupu śmigła w szczególności za taką cenę. Jeszcze raz tylko dodam – możliwe, że jest to tylko wina testowego sampla, ale póki co producent nie odpisuje na maila i nie mam jak dostać nowej sztuki. Niestety w takim przypadku nie mogę polecić Wam testowanego wentylatora.