WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Ikea idzie w energię słoneczną

Czy tylko ja jestem zafascynowany pozyskiwaniem energii z promieni słonecznych, a nie tych olbrzymich elektrowni węglowych? Nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się z tego, że Ikea nawiązała współpracę z Little Sun, aby dostarczyć energię odnawialną ludziom na całym świecie. Projekt o nazwie „Sammanlänkad” (ze szwedzkiego „połączony”) spróbuje dotrzeć do miliarda ludzi, którzy albo mają ograniczony dostęp do energii, albo po prostu chcą być bardziej eko.

Czytaj też: Następny smartfon Sony Xperia może mieć aż 6 tylnych aparatów

Według Little Sun Sammanlänkad „przyczyni się do zrównoważonego i niezależnego od stylu życia sieci elektrycznej”. W linii produktów znajdą się funkcjonalne meble pokroju np. lamp z wyjmowaną baterią, które gromadzą energię ze słońca, aby w chwili braku napięcia z gniazdka przełączyć się na to awaryjne zasilanie. Sama konstrukcja baterii sprawi jednak, że cały system nie ograniczy się do zintegrowanych z nimi przedmiotów. Jak podsumowała współpracę firmaLittle Sun:

Współpraca z IKEA to ogromna szansa na podniesienie świadomości w zakresie dostępu do energii i pilnej potrzeby globalnych rozwiązań, a jednocześnie współpracę z czołowymi projektantami produktów.

Oferta produktów Sammanlänkad obejmie również panele słoneczne, które są wystarczająco małe, aby zawiesić je w oknie. Będą przeznaczone głównie do ładowania mobilnych urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy i telefony. Zapasy energii dostosowane do większego urządzenia będą w przybliżeniu o wielkości dłoni. Nie liczcie jednak, że wkrótce w sklepach Ikea znajdziecie produkty Sammanlänkad. Na to poczekamy do 2021 roku.

Czytaj też: Gadżet linii lotniczej WestJet ułatwi dzieciom rozłąkę z rodzicem

Źródło: Popular Mechanics