Reklama
aplikuj.pl

IKEA Kreativ – stwórz wierną replikę swojego pokoju w 3D i usuń z niego stare meble

pokój ikea

IKEA ma już od dawna w swojej aplikacji funkcję wrzucania do pomieszczeń wirtualnych mebli z potężnej bazy swoich produktów. Jednak nowa funkcja o nazwie IKEA Kreativ podnosi poprzeczkę i wykorzystuje większy potencjał rozszerzonej rzeczywistości. Wirtualne przemeblowanie czas zacząć.

IKEA Kreativ wykorzystuje rozwiązanie określane przez producenta mianem Kreativ Scene Scanner. W aplikacji dla systemu iOS do skanowania otoczenia używa czujnika LiDAR, który znajdziemy na pokładzie iPhone’a 12 Pro i iPhone’a 13 Pro oraz 13 Pro Max. Skorzystają z niego również posiadacze iPada Pro.

LiDAR (ang. Light Detection and Ranging) pozwala zmierzyć odległość od skanowanego obiektu, oświetlając go laserem. Specjalny czujnik w urządzeniu mierzy czas powrotu wiązki odbitej od powierzchni i na tej podstawie pozwala stworzyć trójwymiarowy model obiektu. Radary LiDAR są wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej oraz przemyśle lotniczym.

Po zeskanowaniu pomieszczenia i stworzeniu jego wirtualnej repliki użytkownik może błyskawicznie usunąć z niego istniejące meble oraz przedmioty

W ich miejsce pozwala wstawić natomiast produkty dostępne w ofercie sklepu. Co ciekawe rozwiązanie działa również na urządzeniach pozbawionych czujnika LiDAR. Jeśli korzystamy z wersji webowej lub telefonu pozbawionego takiego skanera, aplikacja posiłkuje się zwykłymi zdjęciami pomieszczenia.

Czytaj też: Paczkomaty bez terminali płatniczych. Jak więc zapłacimy za przesyłkę?

Funkcja IKEA Kreativ na razie dostępna jest tylko dla klientów sieci w USA, ale stopniowo jej dostępność będzie rozszerzana na pozostałe rynki. Wydaje się, że w końcu technologia rozszerzonej rzeczywistości (AR) zaczyna powoli znajdować swoje realne zastosowania w codziennym życiu i to jest już powód do zadowolenia.

Co ciekawe, IKEA dołączyła do grona firm, które mają zająć się definiowaniem standardów tzw. Metaverse, czyli wirtualnego świata zaproponowanego przez Marka Zuckerberga. Wśród założycieli inicjatywy znajdują się takie firmy jak Meta, Microsoft, Huawei, NVIDIA, Qualcomm, Sony Interactive Entertainment, Epic Games, Unity oraz Adobe.