Reklama
aplikuj.pl

Ile osób zakaziło się już koronawirusem? Nowe badania mogą dać odpowiedź

pandemia

Na terenie hrabstwa Santa Clara w Kalifornii wykonano ponad 3000 testów na obecność przeciwciał na koronawirusa. Wyniki badań sugerują, że od 2,5% do nawet 4,2% tamtejszego społeczeństwa przechorowało już COVID-19.

I choć na pierwszy rzut oka tego typu wartości wydają się niewielkie, to – mając na uwadze oficjalnie udokumentowaną liczbę zakażonych – są one stosunkowo wysokie. Naukowcy szacują, że nawet 50 do 85 razy wyższe, niż wynikałoby z oficjalnie dostępnych danych. Sugerowałoby to, iż obecnie udostępnione dane są kompletnie niezgodne z rzeczywistością.

Łącznie badaniami objęto ok. 3300 osób, z czego u 50 wykryto obecność SARS-CoV-2. Przy ekstrapolowaniu tego wyniku na całość populacji, możemy wywnioskować, że w dwumilionowym hrabstwie Santa Clara znajduje się od 48 000 do 81 000 zakażonych koronawirusem. Jednocześnie, do tej pory wykryto tam ok. 1000 przypadków, co jest znacznie niższą wartością niż prognozowana.

Czytaj też: Zobaczcie film, na którym widać efekty noszenia maski przeciwko koronawirusowi

Na podstawie tych danych naukowcy szacują, że faktyczna śmiertelność koronawirusa wynosi od 0,12% do 0,2%, choć dotychczasowe badania sugerowały, jakoby wynosiła ona od 0,5% do 0,9%. Jednocześnie niektórzy badacze podważają rezultaty najnowszego badania, bowiem ich zdaniem nawet kilka fałszywie dodatnich rezultatów zdecydowanie zaburzyłoby ekstrapolowany rezultat, co mogłoby doprowadzić do sporych „przekłamań”.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News