Reklama
aplikuj.pl

Powstały struktury węglowe wytrzymalsze od diamentów

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego stworzyli nanokratownice złożone z węgla, które są wytrzymalsze, a jednocześnie mniej gęste od diamentów. Badania na ten temat zostały opublikowane na łamach Nature Communications.

Cameron Crook przyznaje, że już wcześniej było jasne, iż ułożone w ten sposób cząsteczki węgla będą niezwykle wytrzymałe. Problem w tym, że nigdy przedtem nie udało się ich utworzyć, a więc teorie nie znajdowały potwierdzenia w rzeczywistości.

Co ciekawe, poprzednie konstrukcje były oparte na wiązkach, co powodało, że nie były tak wydajne pod względem właściwości mechanicznych. Tym samym nie zyskały one zbyt dużej popularności. Nowy rodzaj powinien jednak zapewnić znacznie wyższą wytrzymałość i niższą gęstość, które przekroczą nawet wartości uzyskiwane przez diamenty.

Czytaj też: Diamenty z głębokości ponad 600 km mogą wyjaśnić tajemnicze trzęsienia ziemi

Tego typu materiały mogą w przyszłości znaleźć szerokie zastosowanie. Mówi się m.in. o przemyśle lotniczym i kosmicznym, gdzie przydatne będzie połączenie wysokiej wytrzymałości z niską gęstością. Tym samym oparty na węglu materiał będzie wykorzystywany np. do produkcji części samolotów czy statków kosmicznych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News