Jak długo trwa powrót do zdrowia po zakażeniu koronawirusem?

Jak długo trwa powrót do zdrowia po zakażeniu koronawirusem?

Ludzie nie powinni oczekiwać, że tuż po zakażeniu koronawirusem powrócą do pełni zdrowia, tak jak ma to miejsce np. w przypadku przeziębień.

Z nowych badań w tej sprawie wynika, że około 1/4 młodych ludzi nie wraca do „normalności” nawet po tygodniach od zachorowania na COVID-19. Dotyczy to również osób, które nie cierpią na choroby towarzyszące ani nie wymagały hospitalizacji.

Autorzy tych analiz skupili się na informacjach związanych z niemal 300 Amerykanami w wieku co najmniej 18 lat. Stwierdzono u nich zakażenie SARS-CoV-2, lecz nie potrzebowali opieki szpitalnej. Po dwóch do trzech tygodni od daty rozpoznania choroby, uczestnicy eksperymentu zostali poddani testom mającym na celu sprawdzenie, jak poradzili sobie z infekcją.

Czytaj też: W laboratorium powstała hybryda koronawirusa. Czy może stanowić zagrożenie?

Okazało się, iż ok. 2/3 wszystkich dorosłych uczestników badania powróciło do normalnego stanu zdrowia w ciągu około tygodnia. Spora część ankietowanych, bo 35% stwierdziło jednak, że nie udało im się odzyskać pełni sił – i to nawet po 14 do 21 dni. Wśród młodszych uczestników badania (w wieku od 18 do 34 lat), 25% nadal wracało do zdrowia. Wartość ta rośnie wraz z wiekiem ankietowanych: w grupie od 35 do 49 lat wynosi 33%, a powyżej 50 roku życia – aż 50%.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News