Reklama

Ilość pieniędzy na koncie może dać Ci szczęście

Dostanie podwyżki czy zarabianie większej ilości pieniędzy nie jest kluczem do szczęścia. Najważniejszą rzeczą jest ilość dostępnych środków na koncie, to najbardziej wpływa na zadowolenie. Przynajmniej tak sugeruje artykuł opublikowany w czasopiśmie Emotion.

W badaniu przeanalizowanych zostało 585 klientów jednego z brytyjskich banków. Otrzymali oni ankietę, w której musieli odpowiedzieć między innymi na to jak stresują się swoimi finansami, jak bardzo są zadowoleni z życia oraz podać stan swojego konta oraz rachunków oszczędnościowych. Okazało się, że osoby, które miały łatwo dostępne pieniądze na koncie znacznie bardziej cieszyły się życiem. Ilość pieniędzy była znacznie ważniejszym czynnikiem niż wynagrodzenie czy stopień zadłużenia. Peter Ruberton, główny autor artykułu, komentuje:

Bez względu na to, ile długu mieli klienci czy ile zarabiali, ilość łatwo dostępnej gotówki wiązała się z większym szczęściem.

Naukowcy spojrzeli także na ludzi pod względem ilości zaoszczędzonej gotówki. Okazuje się, że pierwszy tysiąc funtów daje znacznie więcej radości niż następne 9 tysięcy. Jak widać, kluczem do szczęścia nie jest ilość zarobionych pieniędzy a ilość odłożonych pieniędzy na koncie. Jeśli czujemy się z tym komfortowo, wiemy, że możemy podjąć gotówkę bez obawy o jutro, to wtedy jesteśmy znacznie bardziej weseli.

[źródło: news.health.com; zdjęcie: all the money, scott richard via photopin (license)]