Reklama
aplikuj.pl

Sonda Juno zmierzyła ilość wody w atmosferze Jowisza

W czasopiśmie Nature Astronomy opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez sondę Juno. Wynika z nich, że – przynajmniej w okolicach równika Jowisza – tamtejsza atmosfera składa się w ok. 0,25% z wody.

Zbieranie tego typu danych jest niezwykle ważne, ponieważ poznanie składów planet oraz ich atmosfer przekłada się na lepsze udokumentowanie historii Układu Słonecznego. Jednocześnie pozwala to na skuteczniejszą ocenę sytuacji dotyczącej np. obserwowanych planet pozasłonecznych.

Ogólnie przyjęte teorie zakładają, że Jowisz powstał jako pierwsza planeta na terenie Układu Słonecznego. W związku z tym, że tamtym okresie w przestrzeni kosmicznej unosiły się ogromne ilości pyłu i gazów, Jowisz ma największą masę ze wszystkich obiektów krążących wokół Słońca.

Co ciekawe, sonda Juno jest pierwszą od czasów Galileo, która zajmuje się badaniem tego gazowego giganta. Poprzedni statek, którego misja zakończyła się w 1995 roku, dostarczył informacji sugerujących, jakoby na Jowiszu w ogóle nie było wody. Teraz astronomowie sądzą, że był to efekt niefortunnego zbiegu okoliczności – sonda trafiła akurat na taki obszar, który był niezwykle suchy.