Reklama
aplikuj.pl

Indyjska misja Chandrayaan-2 dotarła na orbitę Księżyca

Indyjski statek kosmiczny Chandrayaan-2 z powodzeniem okrążył Księżyc. Misja złożona z orbitera, lądownika i łazika ma na celu rzucić nowe światło na powstanie i ewolucję naszego naturalnego satelity. 

Po wstępnym dotarciu na orbitę naszej planety, Chandrayaan-2 przeprowadził serię manewrów związanych ze zwiększaniem wysokości. Miały one na celu ustawienie trajektorii umożliwiającego dotarcie statkowi na Księżyc. W najniższym punkcie względem Księżyca, znanym również jako perilune, lądownik znajduje się zaledwie 114 km od powierzchni Srebrnego Globu. Z kolei w swoim najwyższym punkcie, czyli apolune, dystans ten wynosi aż 18.072 km.

Czytaj też: Wybrano zespół odpowiedzialny za stworzenie lądownika księżycowego

Statek kosmiczny i jego ładunek zaczną wkrótce obniżać swoje położenie poprzez serię czterech manewrów orbitalnych. Ostatecznie mają one osiągnąć orbitę kołową około 100 km od powierzchni Księżyca. Z tego punktu obserwacyjnego orbiter zasilany energią słoneczną będzie gromadził dane dotyczące składu chemicznego i innych cech naszego naturalnego satelity.

2 września statek kosmiczny wypuści lądownik Vikram, który wykona serię manewrów związanych z hamowaniem pozwalających przeprowadzić miękkie lądowanie w południowym regionie polarnym Księżyca, między kraterami Manzinus C i Simpelius N. Lądowanie ma się odbyć 7 września. Sześciokołowy, 27-kilogramowy łazik Pragyan jest w stanie pokonać 500 m po powierzchni Księżyca i przekaże naukowcom dane zebrane z eksperymentów przeprowadzonych wokół miejsca lądowania.

[Źródło: newatlas.com; grafika: ISRO]

Czytaj też: NASA przeprowadzi misję mającą na celu zbadanie lodowego księżyca Jowisza