Reklama
aplikuj.pl

NASA przeprowadzi misję mającą na celu zbadanie lodowego księżyca Jowisza

NASA oficjalnie wyraziła zgodę na przeprowadzenie misji Europa Clipper. Jej celem będzie szczegółowe badanie jednego z największych księżyców Jowisza. Misja bezzałogowa, której rozpoczęcie zaplanowano na około 2025 r., może teraz przejść do końcowej fazy planowania.

Europa, mniejsza niż Księżyc, jest czwartym co do wielkości spośród księżyców Jowisza. Jest przy tym jednak niezwykle interesującym obiektem, ponieważ istnieją dowody na to, że pod lodową skorupą znajduje się ocean. Może stanowić on dwukrotność objętości wszystkich mórz Ziemi, a niektórzy badacze uważają, że jest to najbardziej prawdopodobne miejsce w Układzie Słonecznym, w którym może istnieć życie.

Czytaj też: Nowe zdjęcia z teleskopu Hubble’a pokazują piękno chmur Jowisza

Z tego powodu NASA chce zorganizować misję, a Europa Clipper zostanie zaprojektowana do wykonania 45 przelotów nad Europą w ciągu trzech miesięcy. Zostaną one przeprowadzonego na wysokości od 25 do 2700 kilometrów. Obecne cele programu Europa Clipper zakładają badanie lodowej skorupy i oceanu podpowierzchniowego, a dokładniej jego składu. Badacze chcą też poszukać śladów jakiejkolwiek aktywności geologicznej oraz określić prawdopodobieństwo występowania tam życia.

NASA twierdzi, że chociaż data rozpoczęcia misji to okolice 2025 roku, to agencja planuje przygotować ją już na 2023 roku. Miałoby to na celu obniżenie kosztów.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Jowisz mógł zderzyć się kiedyś z planetą 10 razy większą od Ziemi