Reklama
aplikuj.pl

Informacje przesyłane z mózgu do mózgu

Bezpośrednie dotykanie czyjegoś mózgu, w celu podzielenia się myślami, nie jest już dostępne tylko dla Spocka. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się stworzyć urządzenie, które na to pozwala. Wyniki pracy zostały opublikowane w PLOS ONE.

Testowali oni nową technologię na dwóch osobach, które były oddzielone od siebie o ponad 8 000 kilometrów. Jedna z osób była we Francji a druga w Indiach. Współautor pracy, Alvaro Pascual-Leone, mówi:

Chcieliśmy dowiedzieć się, czy można komunikować się bezpośrednio między dwoma osobami, używając do tego aktywności mózgu jednej osoby, która była wstrzykiwana do drugiej osoby. Dodatkowo, chcieliśmy sprawdzić, czy będzie to działało na dużych odległościach. Wykorzystaliśmy do tego istniejącą już komunikację- internet. Zadaliśmy sobie pytanie: czy można ustanowić bezpośrednią komunikację mózg-mózg między dwoma osobami, oddzielonymi od siebie ogromną odległością?

Urządzenie podłącza się bezpośrednio do skóry głowy. Impulsy odbierane były za pomocą elektroencefalografu (EEG) wspomaganego przezczaszkową stymulacją magnetyczną (TMS). Sygnał został zakodowany i przesłany za pomocą internetu na drugi koniec świata. Po osiągnięciu celu, sygnał był interpretowany przez komputer i przekazywany na drugą osobę. Urządzenie noszone przez odbiorę stymuluje zaburzenia widzenia, które objawiają się jako błyski światła. Są one widoczne nawet wtedy, jeśli w rzeczywistości nie ma żadnego źródła światła (wejdźcie do ciemnego pokoju, zamknijcie oczy i naciskajcie gałki oczne- to samo zjawisko).  Zaburzenia widzenia były w formie wzoru, który musi zostać rozszyfrowany przez odbiorcę. Nosi on także opaski, które eliminują światło z zewnątrz.

Dzięki tej metodzie użytkownicy mogą wysyłać do siebie proste komunikaty. Oczywiście, podczas badań zdarzały się błędy, ale 90% informacji została poprawnie odczytana. Istnieją także inne sposoby komunikacji mózg-mózg, ale wymagają one wbudowania do ludzi specjalnych urządzeń. W przyszłości, technologia ta może być stosowana do komunikacji z pacjentami, którzy nie mogą mówić, ale ciągle są świadomi.

mozg