Plastik jest wszędzie – również w środowiskach uważanych niegdyś za ostoje czystości (najgłębszych rowach oceanicznych, największych szczytach górskich, biegunach). Trafia tym samym również do naszego układu pokarmowego, z czym walczą obecnie naukowcy, rozwijając filtry różnego rodzaju, wśród których ostatnio sławą zaczął cieszyć się jeden szczególny filtr, który usuwa praktycznie wszystkie mikroplastiki.
Naukowcy zrewolucjonizowali filtry do wody specjalnym polimerem i materiałem
Owoc pracy naukowców z DGIST w Korei Południowej doczekał się premiery na łamach Advanced Materials. Bazuje na materiale CTF (covalent triazene framework), a więc wysoce porowatym materiale o dużej powierzchni, który ma w sobie dużo miejsca na przechowywanie cząsteczek, dzięki czemu w innym badaniu okazał się bardzo skuteczny w usuwaniu organicznych barwników ze ścieków przemysłowych.
Czytaj też: Chiny stworzą największy w Azji teleskop optyczny. Mowa o EAST
Zespół starannie zaprojektował cząsteczki w CTF, aby bardziej przyciągały wodę, a następnie poddał materiał łagodnemu utlenianiu. Otrzymany filtr okazał się skuteczny w bardzo szybkim usuwaniu mikroplastików z wody. Wedle badań podobno ponad 99,9% zanieczyszczeń zostało usuniętych w ciągu 10 sekund, a że sam materiał może być również wielokrotnie używany bez zmniejszenia jego wydajności, okazał się świetną podstawą do innowacyjnego filtra.
Ci sami naukowcy połączyli bowiem CFT usuwający mikroplastiki ze specjalnym polimerem, który może absorbować światło słoneczne, przekształcać energię w ciepło i wykorzystywać je do oczyszczania wody z innych zanieczyszczeń. Prototyp łączący oba rodzaje membran był w stanie usunąć ponad 99,9% obu rodzajów zanieczyszczeń.