Woda jako ratujący życie środek na polu bitwy? Sprawdźcie rozwiązanie z USA

Medycy armii amerykańskiej połączyli siły z firmą badawczą z Kolorado, aby stworzyć niewielkich rozmiarów urządzenie, którego lekarze mogą użyć do przekształcenia wody (niekoniecznie sterylnie czystej) w podawany dożylnie płyn.

Obecnie używa się tzw. mleczanu Ringera, czyli roztworu izotonicznego wykorzystywanego do wlewów dożylnych. Stosuje się go m.in. w przypadku żołnierzy cierpiących z powodu odwodnienia lub w razie konieczności podania leków i elektrolitów wprost do układu krwionośnego.

Czytaj też: Rodzina znalazła pocisk sprzed dziesiątek lat. Ma ponad 1,5 metra długości
Czytaj też: Jeden z pierwszych amerykańskich VSTOL na 54-letnim nagraniu
Czytaj też: Odkryto nowy okręt wojenny Iranu, który oficjalnie nie istnieje

US Army Medical Materiel Development Activity współpracuje od dwóch lat z TDA Research w celu stworzenia lekkiego, przenośnego urządzenia, które mogłoby przekształcić nawet wodę z gruntu w substancję przypominającą mleczan Ringera.

Dzięki temu urządzeniu woda gruntowa może zmienić się w ratujący życie mleczan Ringera

Instrument waży ok. pięciu kilogramów, ma 45 centymetrów wysokości, 25 szerokości i 15 głębokości. Do wytworzenia 1 litra roztworu potrzebuje on zaledwie sześciu minut. Urządzenie wykorzystuje akumulator litowo-jonowy, za sprawą którego może wytworzyć ponad 30 worków mleczanu Ringera.

Czytaj też: O tym, jak odnaleziono sekretne miejsce katastrofy A-12 Oxcart obok Strefy 51
Czytaj też: Jak długo jeszcze przeżyje bombowiec B-1?
Czytaj też: Wielkie tłumikowe oszustwo, czyli o tłumikach broni

Warto podkreślić, że urządzenie, które musi zostać jeszcze zatwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków, nie jest gotowe do użycia na polu bitwy. Najprawdopodobniej zmieni się to w ciągu jednego lub dwóch lat.