WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Innowacyjny robot chirurgiczny

Roboty chirurgiczne są bardzo ciekawymi i przydatnymi rzeczami. Pozwalają one na bezpieczniejsze wykonywanie operacji, robienie ich na odległość czy ich symulowanie przed prawdziwą batalią o ludzkie życie. Nic więc dziwnego, że naukowcy na całym świecie pracują nad ich ulepszeniem. Tym razem swoją koncepcję przedstawili uczeni z Deakin i Harvard.

Robot nazwany został HeroSurg. Jego główną innowacją jest dotykowy system sprzężenia zwrotnego. Czujniki zostały zintegrowane z instrumentami chirurgicznymi, dzięki czemu siły stosowane przez chirurga są mierzone w czasie rzeczywistym i zwracane są na dłoń w postaci wibracji. Pozwala to na bezpieczniejsze wykonywanie operacji, dotykanie tkanek i mierzenie ich sztywności. W szczególności ta ostatnia cecha może być kluczowa. Dzięki HeroSurg można będzie szybko odróżnić tkanki normalne od nienormalnych (np. nowotworów). W wyniku tego chirurg usuwał będzie mniej zdrowej tkanki co pozytywnie wpłynie na stan pacjenta. Nowy robot posiada także funkcję unikania kolizji dzięki czemu instrumenty chirurgiczne nie powinny się ślizgać czy wykonywać innych niechcianych czynności.

robotic-surgery-herosurg-haptic-feedback-31

Póki co HeroSurg jest jeszcze przed badaniami na ludziach. Jednakże już mówi się, że może on zmienić świat medyczny i uratować wiele ludzkich żyć.

Źródło: http://newatlas.com/