WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Innuici z Nunaviku posiadają unikalne DNA

Nowe badanie wykazało, że populacja Innuitów w kanadyjskiej Arktyce różni się genetycznie od jakiejkolwiek znanej grupy. Poza tym niektóre występujące tam warianty genetyczne są skorelowane z tętniakiem mózgu.

Geograficznie izolowane populacje często rozwijają unikalne cechy genetyczne, które wynikają z ich udanej adaptacji do określonych środowisk. Niestety, te adaptacje czasami predysponują je do pewnych problemów zdrowotnych, jeśli zmieni się środowisko. Tło genetyczne tych populacji jest często słabo poznane, ponieważ żyją daleko od naukowych ośrodków badawczych. Na przykład kanadyjscy Innuici mają zwiększoną częstość występowania zaburzeń sercowo-naczyniowych, jak również tętniaków mózgu. Aby dowiedzieć się o możliwym genetycznym pochodzeniu tych zaburzeń, naukowcy przeanalizowali cechy genetyczne 170 ochotników z Nunaviku.

Czytaj też: Antyczne DNA pomoże w badaniu ewolucji człowieka

Okazało się, że mają oni wyraźne sygnatury genetyczne w przypadku metabolizmu lipidów i adhezji komórek. Mogą to być adaptacje przystosowujące ich do diety wysokotłuszczowej i ekstremalnie niskich temperatur. Jeden z tych unikalnych wariantów genetycznych koreluje z wyższym ryzykiem wystąpienia tętniaka mózgu.

Populacje pozaeuropejskie, szczególnie te izolowane w odległych regionach świata, są niedostatecznie reprezentowane lub w ogóle nie występują w badaniach genetycznych. Zrozumienie składu genetycznego ludów pozaeuropejskich, zwłaszcza tych “odciętych” od świata i o unikalnym podłożu genetycznym, poprawi naszą zdolność do dostarczania terapii medycznych.

[Źródło: medicalxpress.com]

Czytaj też: Ślady dwóch nieznanych gatunków człowieka są obecne we współczesnym DNA