Czym jest Input Lag i jaki telewizor będzie idealny do gier?

Akcja partnerska

Szukając telewizora do gier zwykle istotnym parametrem jest input lag. Czym właściwie jest i czy rzeczywiście ma takie znaczenie przy zakupie telewizora dla gracza? Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę kupując telewizor do gier? Jakie są najlepsze telewizory dla graczy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym poradniku.

Czy input lag ma znaczenie? Jaka wartość jest odpowiednia?

Input Lag

Input lag to opóźnienie na wejściu jak sama angielska nazwa wskazuje. Czym się to opóźnienie objawia? Jest to opóźnienie pomiędzy tym, co wyświetlane jest na ekranie, a tym co generuje w danej chwili komputer lub konsola. Opóźnienie to wynosi od kilku milisekund do ponad setki. Wydaje się niewiele, jednak w grach jest ono wyczuwalne. Oznacza to, że przy dużym input lagu na przykład ruchy kierownicą są spóźnione, podobnie z wystrzałami, a nawet kopnięciem piłki. Detale, ale potrafią irytować, zwłaszcza przy rozgrywce sieciowej, która dodatkowo jest obarczona opóźnieniem z łącza internetowego. W efekcie o naszych rezultatach możemy decydować nie my sami, a nasz źle dobrany czy źle skonfigurowany sprzęt.

Wartości input lag na poziomie 25 ms lub mniej są uznawane za bardzo dobre, a te poniżej 10 ms wręcz rewelacyjne. Poziom pomiędzy 25, a 50 ms jest akceptowalny, chociaż może być już odczuwalny. Natomiast wynik powyżej 50 ms są już mocno odczuwalne i potrafią skutecznie zepsuć rozgrywkę. Należy unikać takich ekranów.

Czytaj też: Jaki rozmiar telewizora wybrać? Zobacz nasz poradnik

Co powinien mieć telewizor dla gracza?

Input Lag

Parametr jakim jest input lag przez lata urósł wręcz do miana legendy, wyznacznika. Jest on istotny, ale też nie można opierać wyboru telewizora tylko na nim. Warto zwrócić uwagę na standard HDMI, który przy chęci użytkowania nowych konsol i komputerów z nowoczesnymi kartami graficznymi powinien spełniać wymogi HDMI 2.1, a więc oferować rozgrywkę w rozdzielczości 4K i 120 klatkach na sekundę. Sama częstotliwość odświeżania dobrego telewizora dla graczy powinna wynosić właśnie 120 Hz. Istotne jest też wsparcie dla szerokiej palety barw i widoczne efekty HDR. Wtedy można w pełni doświadczać gier.

Warto też zwrócić na unikalne rozwiązania producentów telewizorów. W tych gamingowych propozycjach przoduje Samsung, który oferuje funkcję Motion Plus Gra. To technologia umożliwiająca rozgrywkę z włączonym upłynniaczem obrazu przy zachowaniu wciąż niskiego input lagu. W momencie, gdy inne telewizory potrafią w trybach z upłynniaczem mieć input lag na poziomie 80-120 ms, tu wciąż mówimy o około 20 ms. To istotna przewaga telewizorów Samsung.

Czytaj też: Granie na telewizorze? Telewizor jako monitor? Tak! To czysta przyjemność

Telewizory Samsung idealne dla graczy – na te modele warto zwrócić uwagę

Input Lag

Skoro Samsung oferuje dobre rozwiązania dla graczy to może warto przyjrzeć się konkretnym modelom? Funkcje te znajdziemy już w telewizorach Crystal UHD jak TU8002, czy TU8502 oraz telewizorach QLED – Q60T i Q70T. To będą dobre i tanie propozycje dla graczy. Naszą szczególną uwagę przykuwa jednak model Q80T, który oferuje wielostrefowe podświetlanie i pozwala poczuć w pełni blask obrazu 4K UltraHD z efektownym trybem HDR. To prawdziwy rarytas dla graczy dzięki bardzo dobremu zrównoważeniu jakości obrazu, oferowanych funkcji i ceny. Natomiast osoby, które patrzą w przyszłość i chcą cieszyć się gamingiem na najwyższym poziomie powinny zdecydować się na telewizor Samsung QLED Q800T. To telewizor z rozdzielczością 8K, gotowy na najbardziej wymagające treści.

Nie tylko input lag ma znaczenie przy zakupie telewizora dla graczy

Input Lag

Podsumowując – opóźnienie w wyświetlaniu obrazu zwane input lagiem jest istotnym parametrem przy poszukiwaniach telewizora dla graczy. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jedynym. Na finalny odbiór rozgrywki wpływają też inne parametry. Dobrze jest zainteresować się sprzętem, który jest gotowy na przyszłość i posiada HDMI 2.1. Ważna jest też ogólna jakość obrazu oraz takie funkcje jak Automatyczny Tryb Gry. Aktywuje ona się automatycznie w chwili, kiedy włączamy grę i odpowiada za optymalizację ustawień telewizora, by zapewnić jak najbardziej wciągające wrażenia. Poszukując telewizora do gier powinniśmy szukać też takiego, który ma następujące funkcje:

  • FreeSync Premium oznacza płynny obraz, bez efektu zacinania.
  • Dynamiczny Korektor Czerni sprawi, że żaden detal nie umknie uwadze gracza.
  • O realistyczne doznania dźwiękowe zadba funkcja Dźwięku Podążającego za Obiektem (OTS).
  • Funkcja Multi View pozwala na podział ekranu na dwie części, z jednej strony możmy wyświetlać ekran gry, a z drugiej – przykładowo filmy instruktażowe, które ułatwią przejście trudniejszego fragmentu mapy.

Tekst powstała we współpracy z firmą Samsung.