Jaki rozmiar telewizora wybrać? Zobacz nasz poradnik

Akcja partnerska

Kupno telewizora to decyzja, którą podejmujemy raz na kilka lat. Ekran ten jest elementem wnętrza, ważnym punktem dużego pokoju. Telewizory są coraz większe i coraz przystępniejsze. Wśród popularnych przekątnych możemy wskazać 55, 65, 75 i 85 cali. Tylko jaki rozmiar telewizora wybrać? Jak daleko siedzieć od ekranu? Jaki rozmiar będzie odpowiedni do naszego pokoju? Podpowiadamy.

Z jakiej odległości oglądać i jaki rozmiar telewizora wybrać?

Jaki rozmiar telewizora wybrać

To, jaki telewizor i jak daleko od kanapy umieścimy zależy przede wszystkim od naszych preferencji i potrzeb. Jednak naukowcy również podejmują próby ustalenia tego jak blisko /daleko powinien być telewizor względem naszych oczu. Optymalnie przy telewizorze odległość ta powinna wynosić 1,5 centymetra na 1 cal ekranu. Przy takiej odległości uzyskujemy wręcz kinowe efekty. Gdzie nie musimy się rozglądać na boki, kręcąc głową, ale mamy wrażenia, że obraz nas otacza. Jesteśmy też w stanie w pełni dostrzec zalety obrazu 4K i 8K. 

Przy czym te dane podane ekspertów, niekoniecznie są praktyczne. Finalnie mało kto siada zaledwie 85 cm od ekranu 55-calowego i 1,3 m od 85-calowego ekranu.  Dlatego lepiej wyznaczyć górną granicę na 2,5 cm na 1 cal ekranu. Wtedy otrzymamy podpowiedź, że nie powinniśmy siedzieć dalej niż 1,4m od 55-calowego telewizora, 1,6 od 65-calowego ekranu, 1,9 m od 75-calowego i 2,15m od 85-calowego ekranu. Przy takich założeniach jesteśmy w stanie otrzymać najlepsze możliwe wrażenia podczas filmowych seansów, a jednocześnie nasza kanapa nie jest tuż przy ścianie z telewizorem.  Oczywiście warto dodać do tego po prostu własne upodobania i komfort. Natomiast na pewno nie pożałujemy tego, że przybliżymy się nieco do telewizora względem naszych starych przyzwyczajeń. Dobrze jest też mieć tą główną kanapę czy fotel, na którym najczęściej oglądamy telewizję rzeczywiście na wprost ekranu. Współczesne telewizory oferują co prawda niemal maksymalne kąty widzenia bez utraty jakości, ale nawet lekkie przekrzywienie obrazu potrafi negatywnie wpływać na komfort oglądania.

Czytaj też: Poradnik świąteczny 2020 – Samsung

Nie bójmy się dużych rozmiarów

Jaki rozmiar telewizora wybrać

Przez dwie dekady telewizory znacząco ewoluowały. W nowy wiek wchodziliśmy z telewizorami kineskopowymi i plazmowymi o rozmiarach 20-32-cale. Gdy w 2012 roku wprowadzana była cyfrowa telewizja naziemna hitem były ekrany 40-calowe. Obecnie na topie są telewizory 55-calowe. Natomiast warto iść o krok dalej, zwłaszcza w większym mieszkaniu, domu, gdzie nasz salon ma nieco przestrzeni. Wtedy spokojnie możemy pokusić się o 65, 75 lub nawet 85-calowy telewizor.

Czytaj też: Granie na telewizorze? Telewizor jako monitor? Tak! To czysta przyjemność

Warto pamiętać, że współczesne telewizory są smuklejsze, mają bardzo cienkie lub niemal niewidoczne ramki wokół ekranu. Zajmują więc stosunkowo mało miejsca, warto pomyśleć też o montażu telewizora na ścianie, a przy niektórych aranżacjach o wolno stojącym telewizorze. W przypadku telewizorów Samsung The Frame jest to możliwe za sprawą dedykowanego stojaka wyglądającego jak malarska sztaluga o nazwie Studio Stand.

Jaki rozmiar telewizora wybrać

W dodatku duży telewizor wcale nie będzie wielkim czarnym lustrem, gdy nie korzystamy z niego. Tutaj z pomocą znów przychodzi Samsung i telewizory QLED z trybem Ambient+. Tryb ten pozwala wybrać jeden z dziesiątków kolorowych motywów, dopasowanych do naszych wnętrz, które staną się ozdobą pokoju. Jednocześnie nie musimy obawiać się o żywotność telewizora, czy też zbyt wysoki poziom energii elektrycznej.

Dobra rada? Kup telewizor większy niż planowałeś

Ostatnią wskazówką przed podjęciem decyzji jest właśnie sugestia zakupu telewizora o rozmiar większy niż pierwotnie planujemy. Gdy zakładamy zakup 49 czy 50-calowego telewizora wybierzmy 55-calowy, szukając 65-calowego zastanówmy się czy nie zmieści nam się ekran 75-calowy. To decyzja, której nie będziemy żałować. Natomiast telewizor kupujemy na kilka lat, a nie chwilę. Warto myśleć o przyszłości, warto pomyśleć o przyjemności z filmowych seansów czy emocji podczas transmisji sportowych.

Czytaj też: Poradnik świąteczny 2020 – monitory Samsung

Najciekawsze telewizory w rozmiarach 55,65,75 i 85 cali

Jaki rozmiar telewizora wybrać

Lista dostępnych w sklepach modeli telewizorów jest naprawdę długa. Natomiast my skupimy się na jednym telewizorze, który zdecydowanie w 2020 roku jest prawdziwym hitem. Nie ma bowiem drugiego telewizora na rynku o tak atrakcyjnym stosunku ceny do możliwości i jakości obrazu. Mowa o telewizorze Samsung QLED 4K Q80T. To telewizor z nowoczesnym, szybkim system Smart TV Tizen, wsparciem dla standardu HDMI 2.1, ekranem pozwalającym cieszyć się HDR. Telewizor korzysta też z wielostrefowego zaawansowanego tylnego podświetlania. Co ważne telewizor kupimy w rozmiarach 55, 65, 75 i 85 cali. Czyli każdy znajdzie rozmiar idealny do swoich potrzeb. To nowoczesny, designerski i przyszłościowy telewizor, dzięki któremu na nowo odkryjemy świat treści wideo.

 Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung