Reklama
aplikuj.pl

Inspirowana Star Wars proteza LUKE Arm zapewnia zmysł dotyku

Inspirowana Star Wars proteza ramienia LUKE Arm zapewnia zmysł dotyku
Inspirowana Star Wars proteza ramienia LUKE Arm zapewnia zmysł dotyku

Obecnie walczy się wręcz o dodanie do każdej z protez czegoś, co pozwoliłoby na poruszanie nimi samą myślą (jak to zwyczajnie bywa). Jedną z firm, które nad tym pracują jest Mobius Bionics, która stworzyła ostatnio prototyp ramienia z możliwością połączenia z nerwami po amputacji. Inspirowała się przy tym Star Wars, więc nazwa tego prototypu (LUKE Arm) nie powinna Was dziwić.

Czytaj też: NASA rozpoczęło tankowanie baterii jądrowej łazika Mars 2020

Za LUKE Arm odpowiada Mobius Bionics oraz naukowcy z uniwersytetu w Utah. „LUKE” jest z kolei samym skrótem od Life Under Kinetic Evolution, który wziął się ze słynnej sceny, kiedy to Luke Skywalker stracił prawą rękę w walce z Darthem Vaderem. Ta proteza jest jednak rewolucyjna, ponieważ zapewnia użytkownikowi nie tylko (nadal ograniczoną) funkcjonalność całej ręki, ale też informacje zwrotne, a więc coś w stylu zmysłu dotyku.

Wszystko za sprawą stymulacji nerwów obwodowych, które bazują na niewielkim implancie w ciele użytkownika i zapewniają nieustanny przepływ napięcia, a więc informacji pomiędzy neuronami. Nerwy w pobliżu amputowanego obszaru użytkownika są połączone z elektrodami, które zasilają jego ramię. Gdy użytkownik myśli o przeniesieniu LUKE, jego mózg wysyła sygnały elektryczne przez elektrody do LUKE, nakazując mu ruch. Nie różni się więc specjalnie od „normalnie” funkcjonującej ręki, ale nadal wymaga od użytkownika skoncentrowania się na protezie. W miarę używania skuteczność tego oczywiście rośnie.

Naukowcy twierdzą, że użycie biomimetycznej informacji zwrotnej:

[…] pozwala użytkownikowi protezy identyfikować obiekty znacznie szybciej niż przy użyciu tradycyjnych algorytmów.

LUKE jest teraz dostępny do kupienia w USA, ale wymaga zgody od władz.

Czytaj też: Średniowieczna wojowniczka znaleziona na cmentarzu Wikingów wywodziła się z dzisiejszej Polski

Źródło: Popular Mechanics