WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Instrukcja obsługi komputera Apple-1 z 1976 roku do kupienia

Kiedy Apple-1 trafiły na półki w lipcu 1976 roku, instrukcja obsługi komputera wcale nie była obśmiewana. Ba, zapewne ludzie czytali ją kilka razy, żeby zrozumieć potęgę kilobajtowej POTĘGI. Jeśli należycie do nich i chcielibyście przypomnieć sobie stare dobre czasy, to może zainteresuje Was aukcja właśnie tej oryginalnej instrukcji? 

Czytaj też: Znaleziona w pianinie za 25$ karta Babe Ruth sprzedała się za krocie

Jest to pierwsza z dwóch wersji podręcznika Apple-1 i obrazuje pierwsze logo firmy, przedstawiające Isaaca Newtona siedzącego pod jabłonią. W drugiej iteracji podręcznika wykorzystano oryginalną wersję rozpoznawalnego teraz logo, ale nie o tym dzisiaj. Ta 12-stronnicowa książeczka posiada w sobie całą potrzebną wiedzę odnośnie uruchomienia komputera, rozbudowy systemu i tego, co znajduje się w jego sercu.

Innymi słowy, nic potrzebnego, ale i tak to gratka dla kolekcjonerów. Nic dziwnego – kiedy w tamtych czasach złożenie swojego PCta wymagało wielkich umiejętności, Apple dbał, żeby było to możliwie najprostszą czynnością. Chociaż sprawia wrażenie wyblakłego, dom aukcyjny opisuje stan tej instrukcji jako „bardzo dobry do delikatnego, z lekkim nieregularnym tonem w kształcie siatki na przedniej okładce, krótkim rozdarciem do górnej krawędzi przedniej okładki i niewielkim okrągłym plamom wewnątrz przedniej okładki.”

Tego typu instrukcji jest oczywiście mało, bo w swoich początkach Apple wyprodukowało tylko 200 komputerów, sprzedając finalnie 175 z nich. Cena za coś, co może zaliczać się za kilkanaście lat, jako skarb Apple? Na ten moment 10365$.

Czytaj też: Polityk wziął nagranie z GTA V za prawdziwe, gratulując pilotowi umiejętności

Źródło: New Atlas