Reklama
aplikuj.pl

Intel nie musi płacić kary za domniemane praktyki monopolowe przeciw AMD

Intel nie musi płacić kary, praktyki monopolowe przeciw AMD, Intel, AMD

W 2008 roku Intel zaczął oferować swoim najbardziej oddanym partnerom (firmie HP, Lenovo, Dell) rabaty, które znacząco obniżały koszty zakupu układów Core do komputerów i laptopów. To sprawiło, że Intel doczekał się pozwu za domniemane praktyki monopolowe przeciw AMD, który właśnie przeszedł do historii po ostatniej rozprawie, która umorzyła karę.

Po wieloletnim boju, sąd uznał, że praktyki monopolowe przeciw AMD w wykonaniu Intela nie wymagają kary

W rzeczywistości Intel został już ukarany karą 1,2 miliardów dolarów za swoje monopolowe praktyki w 2009 roku, ale nie miał zamiaru jej płacić, chcąc udowodnić swoją niewinność. Tak też złożył apelacje, która została podtrzymana w 2014 roku i teraz całkowicie anulowana przez ten sam sąd Unii Europejskiej.

Organ prawny stwierdził teraz, że analiza przeprowadzona przez Komisję była „niekompletna”, kiedy pierwotnie nałożyła ona grzywnę na Intel, a na dodatek nie dostarczyła wystarczających dowodów na poparcie swoich ustaleń dotyczących antykonkurencyjnych zachowań.

Czytaj też: Znaczący spadek cen kryptowalut. Powtórka z rozrywki, czy powrót do normalności?

Oskarżycielom finalnie nie udało się wykazać „do wymaganego standardu prawnego”, że kwestionowane rabaty dla firm kupujących przynajmniej 95% swoich układów od Intela stanowiły antykonkurencyjne ryzyko. Skarg i odwołań było tyle, że wreszcie w 2017 roku Trybunał Sprawiedliwości UE, czyli najwyższy szczebel władzy prawnej w UE, zlecił Sądowi ponowne rozpatrzenie sprawy.