Reklama
aplikuj.pl

Intel wraca na rynek HEDT. Firma szykuje premierę Sapphire Rapids-AP z rdzeniami Golden Cove

Intel wraca na rynek HEDT, Sapphire Rapids-AP, CPU z rdzeniami Golden Cove

Intel ma zamiar zawalczyć z AMD nie tylko w segmencie konsumenckim, ale też tym profesjonalnym, choć niekoniecznie serwerowym. Wedle najnowszych informacji Intel szykuje premierę Sapphire Rapids-AP, czyli procesorów HEDT (High End Desktop) z procesorami na bazie architektury Golden Cove, czyli tej samej, która jest częścią nowych procesorów Alder Lake.

Intel Sapphire Rapids-AP, czyli nowe procesory HEDT, na które ciągle czekamy

Rodzina procesorów Sapphire Rapids-AP ma pojawić się na rynku jeszcze w tym roku. Tak przynajmniej wynika z nieoficjalnych informacji przekazywanych światu przez Yuuki_AnS z Twittera, który potwierdził plany Intela poprzez szereg testów tych CPU w bnechmarkach. Dopisek „AP” sugeruje, że będą to układy o konstrukcji MCM podobne do serii Sapphire Rapids-SP, które obejmują połączenie czterech rdzeni krzemowych z 14 włączonymi rdzeniami każda.

Wygląda na to, że Intel zdecydował się na sprzedaż procesorów HEDT pod nazwą 'AP’ zamiast 'X’, ale na ten moment nie znamy dokładnych szczegółów, czy planów firmy w tej kwestii. To jedynie w głównej mierze domysły ma bazie nieoficjalnych informacji. Obecnie wspomina się, że linia ta będzie skierowana do segmentu high-end desktop i zostanie wprowadzona na rynek pod koniec 2022 roku.

Czytaj też: Setki gier, zdjęcia Aerith i druk 3D, czyli wszystko co musicie wiedzieć o Steam Deck od Valve

Można to podsumować krótko – „wreszcie”. Segment procesorów HEDT został w ubiegłych latach zaniedbany przez Intela, jako że premiera Core-X 10. generacji miała miejsce w 2019 roku. Firma pozostawiła tym samym duże pole do popisu AMD i procesorom Thredripper (WX). To może się zmienić jeszcze w tym roku, bo obie firmy mają zaprezentować swoje next-genowe rodziny HEDT z rdzeniami Golden Cove i Zen 3. AMD może jednak porzucić te plany na rzecz postawienia na architekturę Zen 4 w 2023 roku.