Reklama

Karty graficzne Intel Xe HPG mogą zawalczyć z modelami AMD i NVIDII

Karty graficzne Intel Xe HPG, Intel Xe HPG, karty Intel Xe HPG, Xe HGP, wydajność Intel Xe HPG

Karta graficzna Intel Xe DG1 trafiła już do producentów na początku roku, ale to na karty graficzne Intel Xe HPG czekamy z zapartym tchem, bo mogą oferować naprawdę wiele.

Intel Xe HPG na poziomie RTX 3070?

Od dawna mówi się nieoficjalnie, że cała rodzina Intel DG2 HPG będzie posiadała nie jeden, a aż sześć rdzeni graficznych opartych na najnowszej, wysokowydajnej architekturze graficznej firmy. Te będą powstawać z wykorzystaniem technologii 6 nm TSMC.

Na ten moment wiemy z przecieków o trzech wersjach rdzeni Intel DG2 HPG, z czego dwa z nich występują w różnych konfiguracjach, z czego wyróżnia się najwydajniejszy DG2 512EU, który będzie zasilać najbardziej wydajną kartę graficzną z 4096 jednostkami cieniującymi oraz 8 GB/16 GB pamięci GDDR6 na 192-bitowej magistrali.

Ostatnio z kolei Raja Koduri opublikował swoje zdjęcie wraz z zespołem w laboratorium Intela Folsom pracującym nad iGPU Intel Iris Pro 5200 w 2012 roku i stwierdził, że teraz ich nowy procesor graficzny jest ponad 20 razy szybszy. Gotowi na niespecjalnie dokładne i racjonalne, ale przynajmniej jakieś spekulacje?

Jeśli pobawimy się danymi i sięgniemy po wydajność integry Iris Pro 5200 na poziomie około 1400 punktów w 3DMark Fire Strike (via TechPowerUp), pomnożymy przez 20 i otrzymamy 28000 punktów, wyjdzie nam, że jedna z kart Intel Xe HPG będzie dorównywać modelowi NVIDIA GeForce RTX 3070 i AMD Radeon RX 6800.