Reklama
aplikuj.pl

Światło słoneczne jako alternatywa dla Wi-Fi. Wystarczy inteligentne szkło

inteligentne szkło

Co powiecie na zastąpienie tradycyjnego Wi-FI jego energooszczędnym „słonecznym” dalekim kuzynem? To właśnie zaproponowali naukowcy z KAUST, którzy opracowali specjalne szkło, gwarantujące mniej energochłonną alternatywę do bezprzewodowego transferu danych. Jak to działa? O tym właśnie poniżej.

Specjalne inteligentne szkło może zastąpić tradycyjne routery oraz Wi-Fi

Ten zdecydowanie wyjątkowy system wykorzystuje konkretne „inteligentne szkło”, które można zastosować w oknach bardzo przeszklonych pomieszczeń. To szkło gwałtownie zmienia biegunowość przechodzącego przez nie światła słonecznego i dzięki temu można je wykorzystać w formie zer i jedynek.

Czytaj też: Na ratunek rafom koralowym! Wydruki sztucznych raf w 3D mogą pomóc

Nie jest to wprawdzie widoczne dla gołego oka, ale testy wykazały, że te sygnały mogą być wykryte i zdekodowane przez kamery smartfonów. Obliczenia wskazują, że w obecnej formie układ wykorzystujący tę technologię mógłby przesyłać dane z prędkością 16 kilobitów na sekundę, ale jego ulepszenie to tylko kwestia czasu.

Gra jest jednak warta świeczki, bo podczas gdy tradycyjne routery Wi-Fi zużywają od 5 do 20 watów energii elektrycznej, to inteligentne szkło zużywa obecnie zaledwie 1 wat, którego mógłby dostarczać nawet niewielki panel słoneczny.