Reklama
aplikuj.pl

Inteligentne włókna Armii USA, czyli wojskowe mundury niczym komputery

Departament Obrony USA, testy genetyczne, ryzyko testów genetycznych, historia genów

Armia USA we współpracy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowała wyjątkowe inteligentne włókna, które mogą zrobić ze zwyczajnych wojskowych mundurów istne komputery do noszenia.

W czasopiśmie Nature Communications można zagłębić się dokładnie w to, jak naukowcy z Institute for Soldier Nanotechnologies z MIT opracowali prototypy włókien i jak one działają. W skrócie są to włókna polimerowe z setkami maleńkich mikrochipów krzemowych, które po naelektryzowaniu mogą utrzymać połączenie cyfrowe na odległość kilkudziesięciu metrów. To włókno „jest cienkie i elastyczne, może przechodzić przez igłę i być wszyte w tkaniny i prane co najmniej 10 razy bez pękania”.

Czytaj też: Szczur Magawa już na emeryturze. Uratował niezliczone istnienia ludzkie

Inteligentne włókna Armii USA już tu są, ale pracy przed naukowcami jeszcze jest sporo

Dzięki swoim właściwościom te inteligentne włókna z MIT mogą działać jako nośniki danych, które na ten moment mogą przez dwa miesiące przechować 767-kilobitowy kolorowy krótki film i 0,48-megabajtowy pliki muzyczny na jednej długości włókna.

Jednak ich ważniejszą rolą jest zasilanie czujników, zbieranie danych o użytkowniku (niczym smartwatch) i jego otoczeniu i przesłanie tych danych z powrotem do centrali. Te inteligentne włókna mogą również ostrzegać użytkownika o nadchodzących niebezpieczeństwach (atak bronią chemiczną) czy oznaczać lokalizację użytkownika dla innych oddziałów.

Czytaj też: Osobiste czujniki chemiczne Teledyne FLIR trafią do Armii USA

Na ten moment wykazano, że te inteligentne włókna rzeczywiście działają, ale kontroluje je obecnie małe zewnętrzne urządzenie. Teraz więc Armia USA musi zaprojektować nowy mikrokontroler, który będzie mógł zostać umieszczony w mundurach. Wtedy też wreszcie powstanie „komputer na bazie inteligentnych włókien”.

W ramach testu naukowcy wykorzystali swoje dzieło do zebrania 270-minutowych danych o temperaturze powierzchni ciała od osoby noszącej koszulkę. Następnie przeanalizowali, jak te dane odpowiadają różnym aktywnościom fizycznym i na ich podstawie „wyszkolili” system sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Siły Kosmiczne USA umieściły satelitę na orbicie w rekordowym czasie

Dzięki tym pracom system na bazie włókien był w stanie określić z 96-procentową dokładnością aktywność, w której brała udział osoba nosząca koszulkę. Technologię można też wykorzystać do monitorowania tętna, częstotliwości oddechów, danych dotyczących mięśni oraz innych kluczowych wskaźników zdrowotnych.