Reklama
aplikuj.pl

Powstał inteligentny stent do tętnic, który informuje o przepływie krwi

inteligentny stent do tętnic,

Naukowcy z Georgia Tech postanowili unowocześnić ratujące życie stenty, które w swojej obecnej „głupiej” formie odpowiadają za otwieranie zwężonych naczyń krwionośnych. Ich praca opublikowana w Science Advances opisuje inteligentny stent do tętnic.

Inteligentny stent do tętnic bez akumulatora, ale z czujnikami i nadajnikiem

Ten „nowoczesny stent” jest w stanie przesyłać zbierane dane o przepływie krwi do zewnętrznego komputera lub urządzenia mobilnego. W obecnej formie jest wykonany z wielu biokompatybilnych materiałów i zawiera nadrukowane aerozolami miękkie czujniki pojemnościowe wraz z przewodzącymi pętlami, które służą jako antena. Nie zawiera przy tym akumulatora, bazując na energii ze zjawiska sprzężenia indukcyjnego.

Podobnie jak zwykły stent do tętnicy, urządzenie można wprowadzić chirurgicznie i w tradycyjny rozprężyć wewnątrz uszkodzonego naczynia krwionośnego, aby utrzymywało drożność naczynia w celu utrzymania prawidłowego przepływu krwi. Dzięki okazjonalnemu dostępu do energii, czujniki stenta mogą odczytać przepływ krwi i przekazać poza organizm w postaci sygnału radiowego.

Czytaj też: Opracowano nietoksyczny klej do sklejki z cukru i kwasu cytrynowego

Sygnał ten może być następnie odebrany i rozszyfrowany, dostarczając w czasie rzeczywistym informacji o tym, co dzieje się wewnątrz naczynia krwionośnego. W obecnej formie po umieszczeniu w tętnicy biodrowej królika urządzenie było w stanie przesłać sygnał na dystansie do 3,5 cm przez krew i do 5,5 cm przez powietrze. Te wartości powinny ulec poprawie w miarę dalszego rozwoju technologii.