Reklama

Iran dozbraja swoją flotę w tajemnicy szybkimi katamarami

Iran dozbraja swoją flotę

Czym tym razem dokładnie Iran dozbraja swoją flotę? Chociaż oficjalnie nic nie wiadomo, to zdjęcia satelitarne mówią jasno, że irańska marynarka wkrótce zyska nowy rodzaj okrętów.

Czym Iran dozbraja swoją flotę?

Wszystko rozbija się o zauważony okręt w stoczni Shahid Mahallati w Bushehr w Iranie ciągle w fazie konstrukcyjnej, o którym poinformował Naval News. Już teraz trwają ponoć prace nad trzema kadłubami. Ten okręt przyjmuje formę dwukadłubowego katamarana, który zważywszy na rozmiar, będzie małym, zwinnym okrętem wojennym z myślą o szybkich atakach stosunkowo blisko wybrzeża.

Czytaj też: Obejrzyjcie szkolenie specjalistów od uzbrojenia przez polską jednostkę komandosów

Ten irańskie katamarany pewnego dnia będą przewozić zarówno pociski przeciw okrętom, jak i samolotom. Na zdjęciach możemy zobaczyć ich dwa wąskie kadłuby z pokładem między nimi. Ten jest względem nich ustawiony pod kątem i wydaje się być zbudowany z myślą o szybkości, choć same w sobie katamarany są zwykle szybsze od innych statków za sprawą zmniejszonego oporu wody przez zastosowanie dwóch małych kadłubów.

Czytaj też: Plany na myśliwiec szóstej generacji marynarki USA

type022

Te katamarany są ponoć określane mianem Klasy Soleimani i są owocem analizy wcześniejszych irańskich ataków na okręty wojenne, skąd wziął się pomysł na przynajmniej trzy pociski na pokładzie. Same w sobie mogą być inspirowane chińskim okrętem Type 022 Houbei (powyżej).