Reklama
aplikuj.pl

Oppo chce zdjęć na własnych zasadach. Niestandardowy ISP M1 powstaje

Wygląda na to, że firma Oppo ciągle pracuje nad swoimi własnymi układami, które zajmują się przetwarzaniem padającego na matrycę aparatów „obrazu” na cyfrowe zdjęcia. Niestandardowy ISP M1 jest o tyle ciekawy dla Oppo, że pozwoli firmie w większym stopniu dbać o możliwości aparatów w jej smartfonach.

Układ M1 będzie pierwszym owocem prac zespołu Project Mariana, stąd też nazwa „M1”. Ekipa ta składa się z inżynierów OnePlus i Realme, więc niewykluczone, że układ M1 pojawi się również w smartfonach tych bliźniaczych marek.

Czytaj też: Vivo S10 pojawił się na plakatach promocyjnych. Premiera coraz bliżej

Oppo M1 nie będzie chipsetem. Okazało się, że to ISP M1 marki, ale spokojnie – SoC Oppo najpewniej również powstaje

W skrócie IPS to po prostu układ przeznaczony do przetwarzania surowych danych zebranych przez matryce na cyfrowe zdjęcia. W smartfonach to od niego zależy w głównej mierze finalna jakość, bo w większości przypadków musi nadrabiać niższą jakość przez użycie małych matryc i pikseli. ISP odpowiada więc za korekcję kolorów, wyostrzanie i szereg bardziej skomplikowanych procedur, dlatego im ten jest lepszy, tym lepsze fotki robi dany smartfon.

Czytaj też: Ogromna bateria i niska cena, czyli Samsung Galaxy F22 w pigułce

Chociaż wspomniany zespół może koncentrować się na ISP, to wcale nie oznacza to, że Oppo nie pracuje nad niestandardowym SoC. Do tej pory uznawaliśmy właśnie M1 za niego i choć finalnie okazało się, że dotyczy on układu przetwarzania dla aparatów, to pełnoprawny chipset Oppo wedle plotek powstaje. Nieoficjalnie mówi się, że firma realizuje projekty swoich chipsetów z modemem łączności 5G, które zadebiutuje jeszcze w tym roku.