Reklama
aplikuj.pl

Na ISS wystrzelono zwierzęta. Mają być obiektami eksperymentów w przestrzeni kosmicznej

Wczoraj statek Dragon dostarczony przez firmę SpaceX wystartował w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na jego pokładzie znalazło się między innymi zaopatrzenie konieczne do prowadzenia eksperymentów naukowych, a szczególnie zaskakująca wydaje się obecność kałamarnic oraz niesporczaków.

Kapsuła Dragon odłączyła się od rakiety Falcon 9 około 12 minut po starcie i ma zadokować w obrębie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w sobotę. O ile tego typu plany nie są niczym zaskakującym, tak sprawy przybierają bardziej interesujący obrót, gdy weźmiemy pod uwagę, że w przestrzeń kosmiczną trafią żywe zwierzęta. Wśród nich znalazły się kałamarnice a także niesporczaki, czyli organizmy słynące ze swojej niesamowitej wytrzymałości.

Czytaj też: Co jedzą osoby przebywające na ISS?

Na pokładzie znajdują się młode osobniki z gatunku Euprymna scolopes, które mają zostać zbadane pod kątem wpływu zerowej grawitacji na interakcje zachodzące pomiędzy zwierzętami, a współistniejącymi z nimi bakteriami. Niektóre kałamarnice zostaną wystawione na kontakt z bakteriami na pokładzie ISS, podczas gdy inne będą stanowiły grupę kontrolną. Po 12 godzinach osobniki zostaną zamrożone do czasu powrotu na Ziemię, gdzie zajmą się nimi naukowcy.

Jamie Foster, główny prowadzący eksperyment, powołuje się na fakt, że ludzki układ trawienny i odpornościowy są w dużej mierze oparte na obecności mikroorganizmów. Nie do końca wiadomo jednak, jak zachowują się one w warunkach mikrograwitacji, Z tego względu badacze chcą przeprowadzić analizy obejmujące inne gatunki, aby wyciągnąć wnioski, które mogłyby okazać się przydatne w kontekście eksploracji przestrzeni kosmicznej.

W stronę ISS poleciała kapsuła Dragon, a na jej pokładzie znalazły się niesporczaki i kałamarnice

Kilkumiesięczny pobyt astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odciska na nich spore piętno, co obejmuje między innymi osłabienie układu kostnego i zanik mięśni. Pojawiają się również trudności z układem trawiennym, a wszystkie te elementy mogą mieć długotrwałe konsekwencje. Na pokładzie rakiety od SpaceX znalazły się również niesporczaki, czyli mikroskopijne organizmy, które mogą przetrwać w napromieniowanym środowisku, bez dostępu do pożywienia oraz w ekstremalnych temperaturach.

Czytaj też: Na powierzchnię Księżyca trafiły ziemskie niesporczaki

Izraelska sonda, która również miała na swoim pokładzie niesporczaki, rozbiła się na Księżycu w 2019 roku. Nie wiadomo, czy pasażerowie przeżyli tę kosmiczną kolizję, ale jeśli się tak stało, to istnieje możliwość, że te niezwykle wytrzymałe zwierzęta nadal zamieszkują powierzchnię Srebrnego Globu. Co ciekawe, poza żywymi organizmami, na pokładzie Dragona znajduje się też bawełna, urządzenie emitujące ultradźwięki oraz zminiaturyzowana ludzka nerka.