WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Istnieje szansa, że Łazik Opportunity mógł zostać zniszczony

Jakiś czas temu potężna burza piaskowa pokryła Marsa. W związku z tym łazik Opportunity wyłączył się a teraz nie chce się ponownie obudzić. Nawet jeśli uda się go uruchomić to może się okazać, że nie nadaje się już do użytku.

NASA uważa, że łazik wyłączył się z powodu niskiej mocy. Dzieje się tak gdy panele słoneczne nie mogą go naładować do odpowiedniego poziomu i tym samym Opportunity wchodzi w stan oczekiwania. Został on zaprojektowany tak, aby regularnie się budził i sprawdzał poziom mocy. Natomiast jest też druga usterka, nazwana usterką zegara. Występuje one wtedy, gdy zegar pokładowy łazika uległ dezorientacji. To właśnie on powinien wybudzać Opportunity w celu sprawdzenia poziomu mocy. Jeśli ma on awarię, to łazik może odgadywać czas w oparciu o poziomu światła, ale jeśli został on wyłączony to może to być niemożliwe.

W łaziku mogły ulec awarii także same baterie, które zużyły każdą kroplę energii. Wtedy nawet jeśli zostaną one naładowane to ich pojemność może nie starczyć na dalsze działanie. Naukowcy wierzą jednak, że Opportunity wkrótce się wybudzi i będzie gotowy do dalszych działań.

Wkrótce z kosmosu nadejdzie pomoc dla meteorologów…

Źródło: https://bgr.com/