Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk opisali na łamach Physical Review Letters swoje dokonania, dzięki którym stworzyli niezwykle lekki izotop uranu. Uran-214 ma okres półtrwania wynoszący zaledwie 0,52 milisekundy, a badacze wiedzą, co z nim zrobić.
Pierwiastki składają się z protonów i neutronów otoczonych elektronami. Rozróżniamy je na podstawie liczby posiadanych protonów i tym sposobem np. wodór ma jeden, podczas gdy hel – dwa protony. Pierwiastki mogą się jednak również różnić liczbą neutronów, co nie musi zmienić ich właściwości chemicznych, lecz sprawi, że będą lżejsze bądź cięższe. Mamy wtedy do czynienia z izotopami.
Czytaj też: Donald Trump szuka Uranu. Zamierza wydobywać go w Wielkim Kanionie
Część tych izotopów powstaje samoistnie, podczas gdy inne wymagają „pomocy” w laboratorium. Najbardziej znanym izotopem uranu jest uran-238, wykorzystywany m.in. elektrowniach jądrowych. Występuje on także naturalnie i odpowiada za 99,3 procent ziemskiego uranu. Izotop ten składa się z 92 protonów i 146 neutronów.
Nowy izotop uranu posiada 122 neutrony oraz 92 protony i zyskał nazwę uran-214
Z kolei nowy, stworzony przez chińskich naukowców, posiada 122 neutrony i 92 protony. Dodanie do siebie tych liczb da nam nazwę opisywanego izotopu: uran-214. Jedną z jego cech jest to, że rozpada się poprzez emisję promieniowania alfa, tak samo jak ma to miejsce w przypadku uranu-216 i uranu-218.
Czytaj też: W Bałtyku pojawiły się wysokie stężenia promieniotwórczych izotopów. Skąd pochodzą?
Jakie mogłyby być potencjalne zastosowania uranu-214? Jak na razie chcą się nim zająć naukowcy, którzy przeprowadzą analizy w zakresie rozpadu cząstek alfa. Sprawdzą m.in. w jaki sposób zmiany struktury jądrowej izotopu uranu wpłyną na przebieg tego rozpadu. W przyszłości eksperymenty prawdopodobnie obejmą też inne pierwiastki, takie jak np. pluton.