WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

W Bałtyku pojawiły się wysokie stężenia promieniotwórczych izotopów. Skąd pochodzą?

W Bałtyku pojawiły się wysokie stężenia promieniotwórczych izotopów. Skąd pochodzą?

Czujniki promieniowania rozmieszczone na terenie Szwecji wykryły wyższy niż zwykle poziom izotopów wytwarzanych przez rozszczepienie jąder atomowych. Tamtejsi eksperci przypuszczają, że anomalia prawdopodobnie pochodzi z okolic Morza Bałtyckiego.

Traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową zakłada moniotorowanie tych czujników. Jedna z jej stacji, która analizuje skład powietrza w poszukiwaniu izotopów promieniotwóczych, wykryła w tym tygodniu niezwykle wysoki poziom trzech takich cząstek.

Chodzi o cez 134, cez 137 oraz ruten 103. Ich istnienie wiąże się z rozszczepianiem jądrowym i zostały wykryte w dniach 22-23 czerwca. Zamieszczona na Twitterze mapa pokazuje obszar o ciemnopomarańczowej barwie, który graniczy z Bałtykiem. Obszar ten obejmuje takie kraje jak Finlandia, Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy, Dania, Szwecja, Norwegia i rozciąga się aż do Morza Północnego. W zaznaczonym regionie znajdują się elektrownie atomowe.

https://twitter.com/SinaZerbo/status/1276559857731153921

Czytaj też: Co wiemy o przyczynach katastrofy tunguskiej?

I choć CTBTO twierdzi, że wykryte stężenia są poniżej uznawanych za szkodliwe dla zdrowia ludzi, to komunikat z pewnością będzie traktowany poważnie przez rządy krajów wokół dotkniętego obszaru.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News