Reklama
aplikuj.pl

Jad skorpiona pomaga wykryć raka mózgu

Nowa technika obrazowania mająca na celu pomóc chirurgom zidentyfikować lokalizację złośliwych guzów mózgu podczas operacji okazuje się zaskakująco skuteczna. Technika łączy bardzo czułą kamerę w bliskiej podczerwieni ze specjalnym środkiem obrazującym tworzonym z aminokwasu obecnego w jadzie skorpiona.

Leczenie glejaków, śmiertelnego rodzaju guza mózgu, może być niezwykle trudne. Guzy te nie reagują dobrze na konwencjonalną chemioterapię lub radioterapię i mają tendencję do rozprzestrzeniania się w szerokim spektrum tkanki mózgowej, co utrudnia chirurgom łatwe wykrycie i usunięcie całej tkanki rakowej. Nowa technika obrazowania opiera się na nowym związku zwanym BLZ-100, który jest zoptymalizowaną syntetyczną wersją peptydu znajdującego się w jadzie skorpiona. Związek naturalnie wiąże się z komórkami raka mózgu. Dzięki dodaniu barwnika fluorescencyjnego można łatwo odróżnić komórki nowotworowe od normalnej tkanki.

Czytaj też: Naukowcy wpływają na mózgi małp dzięki ultradźwiękom

Wczesne badanie kliniczne wykazało, że BLZ-100 jest bezpieczny, nietoksyczny i skuteczny w wykrywaniu guzów mózgu. Przebadano 17 pacjentów z rakiem mózgu i stwierdzono, że związek obrazujący nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych, jednocześnie skutecznie „podświetlając” większość nowotworów.

Cała technika obrazowania jest obecnie poddawana szerszym próbom klinicznym, w tym badaniu obejmującemu raka mózgu u dzieci. Sugeruje się, że związek BLZ-100 może być również skuteczny w poszukiwaniu innych rodzajów raka.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Ten YouTuber spędził 24 godziny w wirtualnej rzeczywistości – jak zachowywał się jego mózg?