Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy wpływają na mózgi małp dzięki ultradźwiękom

Nowe badanie sugeruje, że ultradźwięki o niskiej intensywności mogą być wykorzystywane do celowania w bardzo specyficzne obszary mózgu i zmieniania procesów związanych z podejmowaniem decyzji przez zwierzęta. Technika ta, zademonstrowana na przykładzie makaków, skłania do faktycznych zmian w zachowaniu przy wykorzystaniu nieinwazyjnych fal ultradźwiękowych.

Badania koncentrowały się na procesie poznawczym zwanym myśleniem kontrfaktycznym. Jest to element związane z przeprowadzaniem procesów decyzyjnych, w których oceniamy scenariusze alternatywne dla naszych obecnych doświadczeń. Naukowcy jako przykład podają wyobrażanie sobie alternatywy w postaci spędzania czasu na świeżym powietrzu podczas pracy w biurze. Wspomniany proces poznawczy jest niezbędny, aby pomóc nam ocenić wszystkie dostępne opcje i wybrać te najlepiej rokujące. Niektórzy naukowcy twierdzą, że pacjenci wykazujący powtarzające się dysfunkcyjne zachowania cierpią z powodu nieregularnych kontrfaktycznych procesów poznawczych. Nowe badania skupiają się na tym, gdzie zachodzi ten proces poznawczy i czy ukierunkowane ultradźwięki o niskiej intensywności mogą wpływać na ten proces.

Czytaj też: Naukowcy opracowują przeciwciała odmładzające mózg

Badając zachowanie czterech małp – makaków, naukowcy zaobserwowali aktywność neuronalną w przedniej części kory mózgowej, która jest niezbędna do skutecznego przeprowadzania myślenia kontrfaktycznego. Następnie zastosowali ultradźwięki o niskiej intensywności, aby skutecznie zakłócać aktywność neuronów w tym obszarze mózgu, w wyniku czego zwierzęta w odmienny sposób podchodziły do podejmowania decyzji.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Elektryczna stymulacja odmładzająca mózg