WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jad skorpiona pomoże w walce z gronkowcem i gruźlicą

Jad niektórych zwierząt nie wydaje się świetnym miejscem do poszukiwań leków. Jednakże wielu naukowców z całego świata bada te związki pod kątem ich możliwych zastosowań.

Naukowcy ze Stanford zajęli się jadę skorpiona. Udało im się odkryć parę substancji, która zabija bakterie gronkowca oraz gruźlicy. Byli oni także w stanie stworzyć jej syntetyczną wersję co ułatwia dalsze badania.

Czytaj też: Plaster z mikroigłami umożliwia szybkie wykrycie chorób roślin

Jad pochodzi od skorpiona Diplocentrus melici występującego we wschodnim Meksyku. Naukowcom udało się zebrać małe próbki jadu, które zostały wykorzystane do badań. Badacze pracowali z zaledwie 0,5 mikrolitra jadu a mimo to udało się im opracować molekularną strukturę związków.

Po ich opracowaniu naukowcy przystąpili do badań. Wtedy okazało się, że para związków świetnie zabija wspomniane wcześniej bakterie. Dokładniej rzecz biorąc czerwony benzochinon zabijał bakterie gronkowca a niebieski gruźlicy. Co więcej, w badaniach na myszach wykazano działanie z lekoopornymi szczepami i brak wpływu na płuca zwierząt.

Naukowcy mają jeszcze sporo do zrobienia, zanim dokładnie potwierdzą działanie substancji. Wyniki są jednak optymistyczne i możliwe, że zostaną kiedyś wykorzystane do stworzenia nowego leku.

Czytaj też: Naukowcy wyjaśnili tajemnicze dziury w antarktycznym lodzie

Źródło: Newatlas