Reklama
aplikuj.pl

Jak dawno temu palono marihuanę? Wyniki badania zaskakują

Ołtarz z epoki żelaza, który znaleziono na terenie dzisiejszego Izraela zawiera pozostałości najwcześniejszego znanego na świecie przykładu palenia marihuany w trakcie rytualnych ceremonii. Rezultaty badania opublikowano na łamach czasopisma Tel Aviv.

Wspomniany ołtarz znajdował się przy wejściu do pomieszczenia, w którym prawdopodobnie organizowano rytuały religijne. Wcześniejsze analizy znalezionej ceramiki oraz udokumentowane wydarzenia historyczne dot. tego miejsca sugerują, iż świątynia była używana od około 760 roku p.n.e. do 715 roku p.n.e.

Marihuana na mniejszym z dwóch odkrytych ołtarzy została zmieszana ze zwierzęcymi odchodami, dzięki czemu mogła zostać spalona w niskiej temperaturze, co prawdopodobnie umożliwiło prowadzącym rytuały wdychanie oparów. Znaleziona próbka marihuany zawierała wystarczającą ilość psychoaktywnego THC, aby wpływać na zmianę stanu świadomości.

Czytaj też: Izraelscy archeolodzy odkryli starożytne miasto

Autorzy badania sądzą, że konopie indyjskie były uprawiane daleko od Izraela, na terenie współczesnych Chin lub południowo-wschodniej Rosji. Wiedza o marihuanie prawdopodobnie rozprzestrzeniła się ze wschodniej i środkowej Azji do Europy wzdłuż ówczesnych szlaków handlowych. Co ciekawe, wiele ołtarzy z epoki żelaza znajdowanych na Bliskim Wschodzie przypomina te znalezione w izraelskim Tel Arad.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News