Reklama
aplikuj.pl

W jaki sposób dinozaury regulowały temperaturę swojego ciała?

Profesor Hagit Affek i jego współpracownicy przeprowadzili dość przełomowe badania dotyczące stałocieplności bądź zmiennocieplności dinozaurów.

Dinozaury to fascynujące zwierzęta, jednak w związku z poświęconymi im badaniami istnieje co najmniej jeden problem – czas. Większość z nich wyginęła bowiem ok. 66 milionów lat temu, przez co naukowcy muszą opierać się przede wszystkim na skamieniałościach.

Teraz jednak badacze skupili się na analizie wiązań chemicznych pomiędzy izotopami w minerałach węglanu wapnia. Jest on głównym składnikiem skorupek jaj dinozaurów. Na podstawie zebranych informacji autorzy badania byli w stanie ocenić m.in. temperaturę ciała matki, która złożyła te jaja.

Dokładniej rzecz biorąc, chodziło o jaja należące do trzech różnych gatunków. Naukowcy zauważyli, że temperatury ciał tych dinozaurów wahały się od 35 do 40 stopni Celejusza. W ten sposób nie mogli jednak ocenić, czy te zwierzęta były stałocieplne czy też zmiennocieplne.

Sytuacja zmieniła się dzięki odnalezieniu dinozaurów występujących dalej od równika, np. na terenie dzisiejszej Kanady. Biorąc pod uwagę szereg czynników, m.in. analizę muszli mięczaków z tamtego regionu, badacze uznali, że dinozaury były stałocieplne. Nie wiadomo jednak, czy dotyczyło to wszystkich tych zwierząt.