Wyniki badań przeprowadzonych przez Imperial College London oraz firmę Ipsos Mori sugerują, że utrata przeciwciał powstałych na skutek zakażenia SARS-CoV-2 była wolniejsza u osób w wieku 18-24 lat w porównaniu z seniorami.
Co więcej, ludzie, którzy przeszli infekcję bezobjawowo, również szybciej tracili przeciwciała. Aby dojść do takich wniosków, pobrano próbki od setek tysięcy mieszkańców Wielkiej Brytanii. Badania były prowadzone w okresie od połowy czerwca do końca września. Na ostatnich etapach analiz zaobserwowano, że częstotliwość występowania przeciwciał spadła na przestrzeni kilku miesięcy o ok. 1/4.
Przeciwciała na koronawirusa – ich utrzymanie zależy m.in. od wieku chorego
Czytaj też: Testy szczepionki na koronawirusa. Co o nich wiemy?
Czytaj też: Nowy lek na koronawirusa może zmienić przebieg pandemii
Czytaj też: W zwalczaniu koronawirusa może pomóc dość powszechny lek
Dokładniej rzecz biorąc, badanie dotyczyło 365 000 losowo wybranych osób, które prowadziły domowe testy na obecność przeciwciał charakterystycznych dla SARS-CoV-2. Odbywało się to między 20 czerwca a 28 września. Na przestrzeni trzech miesięcy liczba osób posiadających takie przeciwciała spadła z 6% do 4,4%. Daje to spadek wynoszący ok. 26,5%.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Co ciekawe, badanie wykazało, że liczba pracowników służby zdrowia, którzy uzyskali dodatni wynik testu na obecność przeciwciał, nie zmieniła się. Prawdopodobnie wynika to ze zwiększonej częstotliwości kontaktów z koronawirusem.
Czytaj też: Pojawił się przełom w badaniach nad koronawirusem
Czytaj też: Ile trwa kontakt potrzebny do zakażenia koronawirusem?
Czytaj też: Niemcy szykują się do szczepień przeciwko koronawirusowi