Reklama
aplikuj.pl

Te badania pokazują, jak DNA neandertalczyków wpływa na nasze cechy

Z badań, które przeprowadzono ok. 10 lat temu wynikało, że większość Europejczyków i Azjatów odziedziczyła po neandertalczykach od 1% do 2% swoich genomów.

W przypadku innych grup, takich jak Aborygeni czy Melanezjczycy, wartości te wynoszą nawet 3% do 6%. Naukowcy sądzili, że DNA naszych przodków może warunkować wiele cech, które nas obecnie charakteryzują. Chodziło m.in. o ryzyko wystąpienia cukrzycy, depresji czy zaburzeń krzepnięcia krwi. W kwestii wyglądu chodziło np. o kolor oczu, włosów, pigmentację skóry i kształt czaszki.

Z nowych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Aarhus, można wysunąć zupełnie inne wnioski. Badacze przeanalizowali bowiem genomy 27 566 Islandczyków znajdujące się w bazie danych deCODE Genetics.

Czytaj też: DNA denisowian i neandertalczyków pomogło przetrwać ich potomkom

Autorzy analiz zauważyli, że DNA neandertalczyków wpływało na zmniejszone ryzyko zachorowania na raka prostaty oraz zmienność w kwestii krzepnięcia krwi. Nie odnotowano jednak korelacji ze wspomnianymi wcześniej cechami, takimi jak kolor oczu, włosów i pigmentacja skóry. Z kolei wpływ na wzrost czy skłonność do zachorowania na depresję był niewielki. Szczególnie interesujący jest fakt, iż u Islandczyków wykryto 3,3% DNA odziedziczonego po denisowianach, którzy najprawdopodobniej krzyżowali się z neandertalczykami.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News