Reklama
aplikuj.pl

Jak dobrze wybrać opony samochodowe? Poznaj nasze wskazówki

jak wybrać opony

Właściwie dobrane ogumienie to gwarancja nie tylko komfortowej, ale przede wszystkim bezpiecznej jazdy. Odpowiednie opony wpływają także na zmniejszenie zużycia paliwa, osiągi pojazdu oraz jego przyczepność na każdej z nawierzchni. To jedyny element samochodu, który styka się z podłożem, dlatego w dużej mierze to od nich zależy zachowanie pojazdu na drodze. Jak wybrać właściwe opony samochodowe, na co zwrócić uwagę i gdzie szukać dobrych opon? Sprawdź nasze porady.

Określ typ opon, których poszukujesz

Wiesz, że musisz kupić nowe opony, ale zastanawiasz się, od czego zacząć? Przede wszystkim musisz wiedzieć jakiego ogumienia potrzebujesz. W tym celu warto sprawdzić instrukcję pojazdu bądź oznaczenia opon, które dotychczas były zamontowane w pojeździe. Dużym ułatwieniem jest naklejka informacyjna. Niestety, nie ma jednego miejsca, gdzie producenci pojazdów umieszczają taką informację. Najczęściej można znaleźć ją na:

  • klapce wlewu paliwa;
  • progu drzwi kierowcy;
  • wnęce drzwi kierowcy;
  • słupka za kierowcą.

Naklejka informacyjna pomoże nam dobrać właściwe dla danego pojazdu opony, gdyż zawiera informacje o tym, jaki rozmiar ogumienia można w nim zastosować. Przykładowo, oznaczenie 225/45 R17 mówi nam o tym, że w danym pojeździe mogą być zastosowane opony o średnicy felgi 17 cali, szerokości czoła bieżnika opony 225 i wysokości ściany bocznej równej 45. Profil opony to stosunek procentowy do szerokości opony. Ponadto naklejka informuje nas o optymalnym ciśnieniu powietrza w oponach, na jakim powinniśmy jeździć. Dzięki temu, że każdy producent określa rozmiary opon, my możemy wybrać oryginalny rozmiar, bądź taki, który również może być stosowany pod kątem modelu auta oraz jednostki silnikowej.

Odpowiednio dobrane opony mogą zapobiec uszkodzeniom elementów układu kierowniczego, czy systemów, takich jak ESP. Właściwy rozmiar ogumienia ma znaczenie dla ubezpieczyciela, gdyż podczas wypadku powstałego na skutek źle dobranych opon ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.

Wybierz odpowiedni sklep

Jeśli wiesz już jakich opon poszukujesz, znasz średnicę felgi, szerokość bieżnika i profil opony, warto jest znaleźć sprawdzony sklep, który posiada bogaty asortyment opon samochodowych. Do tego typu miejsc z pewnością zalicza się sklep motoryzacyjny iParts, który oferuje opony samochodowe – https://www.iparts.pl/opony/ w wielu rozmiarach i do różnego rodzaju pojazdów.

Niezależnie od tego, jakie opony chcesz kupić, w szerokiej ofercie znajdziesz takie, które będą idealne dla Ciebie. We wszystkim pomaga szczegółowa wyszukiwarka, dzięki której możesz wybrać szerokość, profil i średnicę opon, sezon, w którym mają Ci służyć, producenta ogumienia oraz takie parametry jak prędkość, nośność opony oraz inne oznaczenia dotyczące właściwości: RunFlat, wzmocnienie XL, ochraniacz MFS, czy ochraniacz FP.

Dzięki temu jasno określisz typ opon, które chcesz kupić, a wyniki wyszukiwania posortujesz pod kątem ceny, co ułatwi Ci podjęcie decyzji. Sklep iParts oferuje opony w atrakcyjnej półce cenowej, dlatego każdy z właścicieli pojazdów dobierze ogumienie na własną kieszeń. Dzięki szerokiej ofercie ogumienia, nie musisz tracić czasu na wyprawę do tradycyjnych sklepów, gdyż w dowolnej chwili możesz wybrać i zamówić opony w iParts oszczędzając czas i pieniądze.

Zwróć uwagę na oznaczenia opon

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając opony? Prócz podstawowych oznaczeń takich jak rozmiar, opony posiadają różnorodne oznakowanie. Decydując się na ich zakup, należy zwrócić uwagę także na takie parametry jak indeks prędkości i nośności. Indeks prędkości oznaczony jest listerami od Q do Y, gdzie Q to prędkość maksymalna 160 km/h, a Y – 300 km/h. Indeks nośności to maksymalne obciążenie dla danego modelu opony. Nie należy stosować opon z niższym indeksem nośności niż ten, zalecany dla konkretnego modelu pojazdu.

Prócz tych dwóch parametrów, producenci samochodów mogą stawiać dodatkowe wymagania, takie jak stosowanie opon typu Run Flat (oznaczenie PAX, czy EMT), czyli takich, które umożliwiają dalszą jazdę po przebiciu opony. Niektórzy producenci mogą wymagać także opon homologowanych (oznaczenie OE). Opony z zimową homologacją posiadają symbol płatka śniegu na tle trzech szczytów górskich. Z kolei litery „M+S” informują nas o tym, że opony przeznaczone są do jazdy w trudnym terenie (błoto i śnieg). Napisy „INSIDE” oraz „OUTSIDE” oznaczają stronę montażu opony, a napis „ROTATION” i strzałka wskazują kierunek, w jakim powinna obracać się opona.

Od kilku lat każda z nowych opon posiada specjalną etykietę, na której wskazane są trzy główne parametry: opory toczenia, hamowanie na mokrej nawierzchni oraz głośność opony. Opór toczenia (najlepszy: ocena „A”, najgorszy: ocena „G”) wpływa na zużycie paliwa. Parametr hamowania na mokrej nawierzchni ma duże znaczenie, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Najlepsza opona oznaczona literą „A” jest w stanie zahamować nawet 18 metrów wcześniej, niż opona najgorsza (litera ”F”). Z kolei parametr głośności jest wyrażony w postaci piktogramu fal. Cicha opona oznaczona jest jedną falą i różni się od tej z trzema falami głośnością równą 6 dB.

Czym jeszcze warto kierować się wybierając opony?

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej opony, powinieneś zastanowić się nad tym, jaki jest Twój styl jazdy oraz w jakich warunkach Twój pojazd będzie się poruszał. Dzięki temu określisz, czy możesz pójść na pewien kompromis i wybrać opony całoroczne, czy lepiej będzie kupić 4 nowe opony sezonowe (komplet zimowy i letni).

Wraz z Twoim stylem jazdy oraz warunkami, w jakich przyjdzie Ci jeździć, możesz wybrać klasę opon, na jakie się zdecydujesz. Każdy producent oferuje opony różnych klas – od ekonomicznej, przez średnią, po najwyższą. Jeśli pokonujesz niewiele kilometrów i preferujesz spokojny tryb jazdy i jeździsz w dobrych warunkach, możesz zdecydować się na zakup opon klasy ekonomicznej. Średnia klasa opon sprawdzi się w przypadku spokojnej lub umiarkowanej jazdy po każdej nawierzchni. Z kolei opony klasy wyższej służą dla najbardziej wymagających kierowców. 

Z klasą opon wiąże się cena, jednak w przypadku zakupu opon nie warto oszczędzać. Z pewnością duże znaczenie ma nasz budżet, jednak cena z reguły jest odzwierciedleniem jakości i możliwości ogumienia. Dlatego wybierając opony, warto poznać ich parametry i możliwości, abyśmy źle nie wybrali, a później nie żałowali takiego wyboru ogumienia.

Na koniec należy sięgnąć po opinie użytkowników nie tylko jeśli chodzi o typ opony, ale także sklep, w którym takie ogumienie chcemy nabyć. iParts jest w czołówce najlepszych motoryzacyjnych sklepów internetowych i posiada szereg pozytywnych opinii: https://www.iparts.pl/opinie-o-sklepie/#o-sklepie. Każdy z Klientów ma do 100 dni na zwrot towaru, może liczyć na darmową dostawę oraz fachową poradę. Firma posiada rozbudowany dział call center, który służy pomocą od 8 do 21 i ma na celu odpowiedni dobór części, w tym ogumienia do każdego z pojazdów.

Zapraszamy do zapoznania się z bogatym asortymentem sklepu internetowego iParts, którym znajdą Państwo ogumienie, które zapewni bezpieczną jazdę, niezależnie od warunków, w jakich przyjdzie nam się poruszać.

Tekst zewnętrzny, przesłany przez partnera strony.