Razem z AGESA 1.1.0.0 Patch D AMD wprowadzi do BIOSu nową funkcję dla płyt głównych z serii 400 i 500. Dziś dowiedzieliśmy się więcej na ten temat i możemy odpowiedzieć na to, jak działa AMD Curve Optimizer.
Jak działa AMD Curve Optimizer
Serwis Wccftech opublikował zrzuty ekranu z siedziby MSI, które pokazują, jak funkcja Curve Optimizer działa na płycie głównej B450 Tomahawk wyposażonej w procesor Ryzen 9 5900X oparty na architekturze Zen 3. Ta nowa funkcja jest dostępna tylko i wyłącznie z poziomu BIOS.
Czytaj też: Jak 128 rdzeni wypada w Cinebench R23?
Czytaj też: Głośniki Bugatti Royale, czyli luksus wjeżdża do domów
Czytaj też: G.Skill prezentuje swoje pierwsze AiO ENKI
W praktyce AMD Curve Optimizer umożliwia regulację krzywej napięcia i częstotliwości, co teoretycznie zapewnia bardziej wszechstronną metodę undervoltingu, a co za tym idzie, zmniejsza zużycie energii i zwiększy maksymalną częstotliwość przy niewykorzystanej mocy.
Na wykresie możemy zobaczyć oficjalne wyniki testu przeprowadzonego przez MSI. Te podają, że po zabawie z Curve Optimizer zegary Ryzena 5900X wzrosły o 50 MHz w jednowątkowym teście porównawczym Cinebench R20, co spotkało się ze wzrostem wydajności o 1,6%. W wielowątkowym teście wzrost sięgnął kolejno około 100 MHz i 2% wydajności.
Czytaj też: Millenium Bank w AppGallery. Polska appka zwiedza Chiny
Czytaj też: Gelid wprowadza na rynek wentylator 140 mm LYRA RGB
Czytaj też: Facebook płacze, Apple zakazuje, a ja piję kawę i to z ekscytacją obserwuję
Co jednak najważniejsze, funkcja ta obniżyła temperaturę o prawie 4°C w porównaniu z ustawieniami fabrycznymi z wyłączonym Curve Optimizer ustawionym na poziomie „15”. Roli tej wartości nie znamy, ale ponoć jej podwojenie doprowadziło do niestabilności systemu. Czekamy więc na premierę stosownych BIOSów.