Reklama
aplikuj.pl

Jak epidemie wpływają na problem rasizmu i teorii spiskowych?

Naukowcy z Włoch przeanalizowali 57 epidemii, które miały miejsce w przeszłości. Doszli do wniosku, że towarzyszczące im wydarzenia zazwyczaj skutkowały przyćmieniem innych ówczesnych problemów.

Dokładniej rzecz biorąc, profesor Massimo Morelli i ekonomista Roberto Censolo przeanalizowali 57 ognisk epidemii, które wystąpiły między Czarną Śmiercią w latach 1346-1353 a grypą „hiszpanką” w latach 1919-1920. Zauważyli m.in., iż w czasie takich kryzysów rządy sprawujące władzę zazwyczaj ją umacniają. Jednocześnie pojawiają się nagłe wzrosty niestabilności społecznych, które zazywczaj nabierają tempa tuż po zmniejszeniu/wyeliminowaniu pierwotnego zagrożenia.

Zespół badawczy zidentyfikował zaledwie cztery rewolucje, które rozpoczęły się w trakcie pandemii i które to nie były bezpośrednio związane z tym kryzysem zdrowotnym. W szczególności naukowcy zwrócili uwagę na pięć epidemii cholery. Na dekadę przed nimi doszło do 39 rewolt, podczas gdy dekadę po – do 71.

Czytaj też: Google Maps czeka aktualizacja. Będzie dotyczyła pandemii

Jakie są przyczyny takich wydarzeń? Chodzi m.in. działania władz sprzeczne z interesami ludzi (w przypadku COVID-19 było to m.in. zamykanie społeczności w domach). Poza tym epidemie często skutkują pogłębieniem nierówności społecznych lub ostracyzmem i przejawami rasizmu. Naukowcy zwracają również uwagę na powstawanie podatnego gruntu pod teorie spiskowe, które są w takich okresach szczególnie chętnie nagłaśniane.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News