Na łamach Seizure: European Journal of Epilepsy ukazał się artykuł opisujący objawy i komplikacje powiązane z COVID-19. Chodzi m.in. o tajemnicze skutki neurologiczne, których doświadcza wielu pacjentów.
Nagła utrata zapachu i smaku była jednym z pierwszych, dość oryginalnych, objawów zgłaszanych przez pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Od kilku miesięcy lekarze bezustannie starają się zrozumieć tę chorobę i jej wiele symptomów, które wydają się wpływać na mózg w nie do końca wyjaśniony sposób.
Czytaj też: W Europie rozprzestrzenia się nowy szczep koronawirusa. Skąd przybył?
Czytaj też: Jak rozprzestrzenia się koronawirus? Pomoże metoda… poszukiwania obcych
Czytaj też: Powstał błyskawiczny test na koronawirusa. Daje rezultat w mniej niż minutę
Autorzy nowych badań zestawili dane na temat prawie 620 pacjentów z pozytywnym wynikiem na obecność SARS-CoV-2 związanych z 84 analizami. Około 2/3 pacjentów było mężczyznami, a mediana wieku wynosiła 61 lat. Niektóre osoby doświadczyły również wcześniej występującego stanu, takiego jak demencja, który mógł wpływać na odczyty związane z elektroencefalografią.
COVID-19 może wywoływać istotne zmiany w funkcjonowaniu mózgu
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Wśród 420 pacjentów, u których odnotowano podstawę do przeprowadzenia skanów, najczęstszą przyczyną był zmieniony stan psychiczny: blisko 2/3 badanych pacjentów doświadczyło delirium, śpiączki lub innych tego typu objawów. Skany wykazały całe spektrum zaburzeń aktywności mózgu. Najczęstszą nieprawidłowością było ogólne spowolnienie fal mózgowych, co wskazuje na występowanie dysfunkcji w aktywności mózgu.
Czytaj też: Testy szczepionki na koronawirusa. Co o nich wiemy?
Czytaj też: Nowy lek na koronawirusa może zmienić przebieg pandemii
Czytaj też: Niemcy szykują się do szczepień przeciwko koronawirusowi