Reklama
aplikuj.pl

Jak mieszkańcy Peru radzili sobie w nieprzyjaznych Andach?

Około 7000 lat temu, starożytni ludzie, którzy żyli wysoko w Andach, rozwinęli większe serca i nieco wyższe ciśnienie krwi. Był to jedne z kilku adaptacji, które pozwalały przetrwać na tych zdradliwych wyżynach. 

Znaleziska archeologiczne wskazują, że myśliwi-zbieracze rozpoczęli życie na wyżynach Andów co najmniej 12 000 lat temu. Stała okupacja tych terenów rozpoczęła się około 9000 lat temu. Aby dowiedzieć się więcej na temat starożytnych ludzi żyjących wokół Jeziora Titicaca, naukowcy przeanalizowali DNA ówczesnych i dzisiejszych mieszkańców.

Zespół naukowców zebrał DNA z pozostałości siedmiu starożytnych osób. Znaleziono je w trzech różnych miejscach. Soro Mik’aya Patjxa, zamieszkane od 8000 do 6500 lat temu, w którym żyli myśliwi i zbieracze; Kaillachuro, liczące ok 3800 lat- ludzie rozpoczęli tam pierwsze hodowle. Z kolei Rio Uncallane to seria grobowców jaskiniowych sprzed około 1800 lat.

Następnie naukowcy porównali to starożytne DNA z materiałem współczesnych populacji południowoamerykańskich zamieszkujących tereny nizin i wyżyn. Oprócz adaptacji serca i krwi znalezionej u górali, analiza wykazała, że ​​tego typu zmiany pojawiły się około 8750 lat temu, kiedy ludzie zaczęli żyć na stałe w Andach.

Jeśli chodzi o gen związany z trawieniem skrobi, to możliwe, że adaptacja ta była związana z przejściem górali z łowiectwa i zbieractwa na hodowlę skrobiowych produktów spożywczych, takich jak kukurydza i ziemniaki. Badanie rzuciło również światło na migrację pierwszych Amerykanów. Wcześniejsze badania sugerują, że pierwsi Amerykanie odeszli od swoich przodków na Syberii i w Wschodniej Azji prawie 25 000 lat temu. Ci ludzie dotarli tam przez Cieśninę Beringa i ostatecznie rozdzielili na dwie populacje. Jedną, która przebywała w Ameryce Północnej i drugą, która ostatecznie dotarła do Ameryki Południowej. Nowe odkrycia sugerują, że grupa prawdopodobnie podzieliła się około 14.750 lat temu, co zgadza się z odkryciami ze stanowiska archeologicznego w Monte Verde.

[Źródło: livescience.com; grafika: Mark Aldenderfer]

Czytaj też: Archeolodzy znaleźli ukryte zabytki i zabudowane przedmieścia z królestwa Izapa