Reklama
aplikuj.pl

Jak mogły powstać jeziora na Tytanie?

Badanie oparte na danych radarowych z sondy kosmicznej Cassini sugeruje, że niektóre z mniejszych jezior metanowych na największym księżycu Saturna, Tytanie, mogły powstać w wyniku wybuchów nagrzewającego się azotu. Jeśli to prawda, oznaczałoby to, że istnieją co najmniej dwa mechanizmy formowania jezior Tytana.

Mimo że Tytan ma temperaturę około -179 stopni Celsjusza, posiada również atmosferę o ciśnieniu 1,45 razy wyższym niż Ziemia. Oczywiście jest to zbyt zimne miejsce do występowania wody w stanie płynnym, ale mieszanina metanu i etanu wypełnia jeziora, strumienie i morza Tytana. Księżyc posiada nawet swój własny cykl metanowy podobny do obiegu wody na Ziemi z parowaniem, tworzenie się chmur i opadami deszczu.

Czytaj też: Tytan na celowniku kolejnej misji NASA

Według międzynarodowego zespołu naukowców mniejsze jeziora o bardzo stromych brzegach, które znajdują się znacznie powyżej poziomu morza mogły powstać w wyniku wybuchu metanu. NASA twierdzi, że mechanizm ten wiąże się z faktem, że Tytan przeszedł serię epok lodowcowych w ciągu ostatnich 500 milionów lub więcej lat. Metan działa niczym gaz cieplarniany, który ogrzewa księżyc, ale światło słoneczne rozkłada metan, który musi zostać uzupełniony przez siły geologiczne. Kiedy tak się dzieje, azot gromadzi się w atmosferze, a następnie tworzy baseny podpowierzchniowe Gdy owe zbiorniki się rozgrzeją, odparowują i eksplodują, tworząc jeziora.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Sonda Cassini bada formacje przypominające pierścienie wokół jezior Tytana