WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak może wyglądać Ziemia z perspektywy kosmitów?

Naukowcy stworzyli koncepcję tego, jak Ziemia może wyglądać z perspektywy innych planet, które istnieją poza Układem Słonecznym i krążą wokół gwiazd innych niż Słońce. Stworzyli coś, co nazywają „dwuwymiarową mapą kosmitów”, wyobrażając sobie, że Ziemia jest egzoplanetą.

Poszukując obiektów, na których mogłoby się rozwinąć życie, astronomowie korzystają z teleskopów, które pokazują zaledwie niewielkie punkty. Aby dowiedzieć się więcej o tych źródłach światła, autorzy badania postanowili odwrócić problem. Zrobili więc zdjęcia zamieszkałej już planety, Ziemi, a następnie stworzyli jej obraz, który mogliby zobaczyć obcy z odległości setek lat świetlnych.

Czytaj też: Czy obcy zrobili z Ziemi kosmiczne zoo?

Wykorzystali około 10 000 zdjęć Ziemi z perspektywy satelity, który znajduje się w punkcie równowagi grawitacyjnej między Ziemią a Słońcem. Oznacza to, że ​​satelita widzi tylko dzienną stronę planety. Astronomowie rejestrowali obrazy co godzinę lub dwie przy 10 określonych długościach fal w 2016 i 2017 roku. Aby odtworzyć punkt widzenia odległych obserwatorów, naukowcy zmniejszyli rozmiar wszystkich tych obrazów do jednego odczytu jasności dla każdej z 10 zarejestrowanych długości fali. W ten sposób otrzymali 10 punktów.

Następnie przetworzyli te punkty tak, aby otrzymać dwuwymiarową mapę naszej planety. Możecie zobaczyć ją powyżej.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: CORNELL UNIVERSITY]

Czytaj też: Nowy teleskop pomoże w poszukiwaniu impulsów laserowych wysyłanych przez obcych