Analiza zębów dinozaurów, którą wykonali naukowcy z University of Wisconsin Oshkosh, została opublikowana na łamach czasopisma Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology. Wynika z niej, jakoby welociraptory nie polowały w dużych, skoordynowanych grupach.
Taki obraz mógłby zapisać się w naszej pamięci po obejrzeniu kultowego Parku Jurajskiego. Nie wydaje się jednak, aby te drapieżniki faktycznie działały w sposób przedstawiony przez Spielberga. Jednym z argumentów jest to, że ani ptaki ani krokodyle (czyli kolejno żyjące „dinozaury” oraz ich krewni) zazwyczaj nie polują w grupach i rzadko kiedy atakują większe od siebie zwierzęta.
Co więcej, nie udało się znaleźć skamieniałości, które pozwoliłyby sądzić, że welociraptory lub ich krewni polowali stadami. Badacze próbowali nawet znaleźć związek pomiędzy takimi działaniami, a dietą rozwijających się zwierząt. Rozważali nawet analizę chemiczną zębów należących do Deinonycha, który żył na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej od 115 do 108 milionów lat temu. Podobnymi analizami objęli szczątki ówczesnego krokodyla i innego, roślinożernego dinozaura.
Czytaj też: Zobaczcie pierwszego znanego nauce pływającego dinozaura
W ten sposób odkryli, że kredowe krokodyle, podobnie jak współczesne, doświadczały zmian w diecie wraz z rozwojem tych zwierząt. Oznacza to, że młode welociraptory nie były karmione przez dorosłych. Tym samym twócy Jurassic Park prawdopodobnie wprowadzili nas w błąd.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News