WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak powstał Układ Słoneczny? Nowa teoria zaskakuje

SagDEG to karłowata galaktyka eliptyczna lub sferoidalna, któa znajduje się na terenie gwiazdozbioru Strzelca. Odkryto ją w latach 90. ubiegłego wieku, a nowa teoria zakłada, iż kolizja Drogi Mlecznej z SagDEG doprowadziła do powstania Układu Słonecznego.

I choć oddalona o ok. 85 tysięcy lat świetlnych od Ziemi galaktyka już wielokrotnie doświadczyła interakcji z naszą, to nie było jasne, jakie były ich konsekwencje. Wspomniane badanie opiera się na danych zebranych przez sondę kosmiczną Gaia. Wygląda na to, że powstałe w wyniku zderzeń fale doprowadziły do powstania gwiazd, co może pokrywać się z pojawieniem się Słońca.

Z istniejących modeli wynika, że SagDEG kolidowała z Drogą Mleczną trzy razy. Po raz pierwszy około 5-6 mld lat temu, następnie około 2 mld lat temu, a na koniec – ok. 1 mld lat temu. Analizując okresy wzmożonego powstawania gwiazd, autorzy badania zauważyli, że zbiegały się one ze wspomnianymi kolizjami. Owe okresy miały miejsce kolejno 5,7 mld, 1,9 mld i 1 mld lat temu.

Czytaj też: Astronomowie zaobserwowali bardzo rzadką galaktykę. W jaki sposób powstała?

Każde zderzenie odbierało SagDEG część jej materii, powodując, że galaktyka stawała się mniejsza. Co więcej, ostatnie “przejście” mogło mieć miejsce stosunkowo niedawno, w ciągu ostatnich kilkuset milionów lat. Potwierdzają to obserwacje Drogi Mlecznej, które wykazały wzrost narodzin gwiazd na jej terenie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News