Przez wiele lat uważano, że Ziemia jest jedyną planetą, na której występuje woda. Teraz wiemy już, iż takich obiektów jest znacznie więcej, a życiodajna H2O to całkiem powszechny związek.
Poza Marsem, gdzie do teraz może znajdować się woda (a niemal na pewno była tam obecna w przeszłości), astronomowie namierzyli także dziesiątki „wodnych światów” spoza Układu Słonecznego. Okazuje się jednak, że wśród obiektów krążących wokół Słońca również można znaleźć wiele takich, które spełniają warunki.
Jednym z takowych jest planeta karłowata Ceres, krążąca wewnątrz pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. O ile wcześniej naukowcy sądzili, iż jest to sucha, nieprzyjazna skała, tak teraz ich opinia diametralnie się zmieniła. Ceres, mając średnicę wynoszącą zaledwie 950 kilometrów, zawiera pod powierzchnią sporych rozmiarów zbiorniki wodne.
Czytaj też: Jak powstają planety? Ten niezwykle gęsty obiekt łamie wszelkie znane reguły
Podstawę badań stanowiły zdjęcia wykonane z odległości ok. 35 kilometrów od powierzchni Ceres. Szczególnie interesujący okazał się krater Occator, pod którym znajduje się ocean słonej wody. Co ciekawe, tamtejsze złoża soli wyglądają tak, jakby powstały w ciągu ostatnich dwóch milionów lat, a wykryte minerały mogły sprzyjać powstaniu podstawowych form życia.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News