WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak skorupiaki mogą przetrwać na dnie Rowu Mariańskiego?

Niektóre skorupiaki przywdziewają aluminiową zbroję, by przetrwać mordercze ciśnienie panujące na dnie oceanu. 

Amfipody to małe skorupiaki występujące w większości wód na Ziemi. Jeden gatunek, Hirondellea gigas, mieszka na dnie morza – w obszarze Rowu Mariańskiego, niemal 11 kilometrów pod powierzchnią. W ekstremalnych warunkach węglan wapnia, który tworzy skorupy amfipodów i wielu innych zwierząt morskich, łatwiej reaguje z dwutlenkiem węgla, aby łatwiej rozpuszczać się w wodzie. Przez to owe stworzenia byłyby dość delikatne. W związku z tym amfipody zazwyczaj nie występują poniżej 5000 metrów. Z tego powodu ich obecność na znacznie większych głębokościach zadziwia.

Czytaj też: Naukowcy znaleźli prawie 200 000 wirusów ukrywających się w oceanach

Naukowcy odkryli jednak, że wszystko to dzięki aluminiowemu pancerzowi. Przeanalizowali kilka H. gigas zebranych z Challenger Deep na głębokości 10 897 m. Skorupiaki mierzyły ponad 3 centymetry. Badacze odkryli, że egzoszkielet H. gigas zawiera aluminium na swojej powierzchni. Ale jak małe stworzenie znalazło ten metal, skoro rzadko występuje w wodzie morskiej? Naukowcy odkryli, że skorupiak używa pewnej substancji , aby wyodrębnić jony glinu z dna morskiego, które przeszukuje podczas żerowania na szczątkach roślin.

W zasadowej wodzie morskiej jony glinu tworzą żel wodorotlenku glinu. Jest to związek, którego ludzie używają do ochrony rozstrojonych żołądków przed kwasem żołądkowym. Jeśli chodzi o H. gigas, badacze uważają, że żel wodorotlenku glinu zapewnia głównie ochronę chemiczną. Ten amfipod jest pierwszym znanym organizmem, który wydobywa glin z dna morskiego, aby ułatwić sobie egzystencję.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: W oceanie żyją organizmy oddychające arsenem